Párty, ilustračná fotografia (generovaná AI) FOTO: PixabayFOTO: Pixabay
StoryEditor

Od pol desiatej žiadny alkohol, ani "happy hours". Na Malorke a Ibize sa sprísnia podmienky v rezortoch

14.05.2024, 16:00

Cieľom nových reštrikcií je podľa starostu zabrániť necivilizovanému správaniu.

V častiach Malolky a Ibizy, ktoré sú hojne navštevované turistami, bude po novom platiť prísny zákaz predaja alkoholu v časovom rozmedzí medzi pol desiatou večer a ôsmou ráno. Opatrenie, ktorého cieľom je zabrániť rekreantom v nadmernej konzumácii alkoholu počas bujarých večierkov, schválila vláda španielskych Baleárskych ostrovov. 

Zákaz predaja alkoholu v neskorých nočných hodinách medzi 21:30 a 08:00 SELČ bude na Malorke platiť v Palme, Llucmajore a Magalufe, na Ibize v San Antoniu. Úrady zároveň nariaďujú lodiam, na ktorých sa organizujú večierky, aby si od týchto destinácií udržiavali vzdialenosť najmenej jednej námornej míle a nevysádzali a nebrali tam cestujúcich. 

Niektorí podnikatelia však nové opatrenia prijali s nechuťou a tvrdia, že sa turisti iba presunú do iných rezortov, na ktoré sa reštrikcie nevzťahujú, ako informoval portál Majorca Daily Bulletin. 

Koniec "happy hours"

Nové opatrenie sprísňuje zákon, ktorý Baleárske ostrovy schválili pred štyrmi rokmi v snahe zabrániť nadmernej konzumácii alkoholu u turistov. Zákon z roku 2020 zakázal časovo obmedzené zľavy na alkoholické nápoje, čiže happy hours, takzvané pub crawls, teda vodenie turistov od krčmy k krčme alebo akcie typu „kúp dva drinky za cenu jedného“. 

Úrady zároveň turistov varujú, že im v prípade hlučného a nevhodného správania v dôsledku opitosti hrozia vysoké pokuty. Podľa nových pravidiel bude v obľúbených turistických destináciách na Malorke a Ibize platiť zákaz konzumácie alkoholu na verejných priestranstvách, s výnimkou terás a licencovaných podnikov.

Hrozba pokút

Za porušenie zákazu hrozia pokuty vo výške 500 až 1 500 eur. Za správanie sa pod vplyvom alkoholu, ktorým turisti obzvlášť narušia spolužitie či znečistia prírodu, sa sankcie môžu vyšplhať až do  výšky 3 000 eur, píše portál Sky News. 

Na presadzovanie zákazu pitia alkoholu na ulici a tiež na bezpečnosť, kontroly a zvýšenie informovanosti turistov v oblastiach s „nadmernou turistikou“ úrady vyčlenili 16 miliónov eur z dane za udržateľnú turistiku.

Cieľom nových reštrikcií je podľa starostu Palmy Jaimeho Martíneza zabrániť necivilizovanému správaniu. Dekrét má pevne stanovenú platnosť do 31. decembra 2027, pretože úrady veria, že potom už nebude potrebné. 

01 - Modified: 2024-05-20 06:19:06 - Feat.: - Title: Dnes nás čaká dôležitý zápas s Lotyšmi. Máme pre teba 10 zaujímavosti, ktoré si o tejto krajine rozhodne nevedel 02 - Modified: 2024-05-18 07:00:00 - Feat.: - Title: Slováci sa dnes postavia proti hokejovému výberu Francúzka. Tento kvíz preverí, čo všetko viete o krajine galského kohúta 03 - Modified: 2024-05-18 11:00:00 - Feat.: - Title: Žalúdočné problémy, stres, úzkosť. Ako si poradiť s cestovnou horúčkou? Prinášame overené tipy 04 - Modified: 2024-05-19 07:30:00 - Feat.: - Title: Jaskyňa s najväčšími kryštálmi na svete vyzerá ako z inej planéty. Pre človeka je však smrteľne nebezpečná 05 - Modified: 2024-05-17 09:30:00 - Feat.: - Title: Máš rád Londýn a vraciaš sa tam? Prinášame tipy na menej známe miesta, kde ťa neprevalcujú turisti
menuLevel = 2, menuRoute = style/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
20. máj 2024 10:05