Luxus, kam patrí aj haute couture a bespoke tailoring, bol vždy pomaly sa pohybujúcim segmentom trhu , ktorý sa však v posledných rokoch prispôsobil novým podmienkam, resp. musel sa prispôsobiť očakávaniam nových zákazníkov.
Tí sú dnes v priemere o desať rokov mladší ako to bolo v priebehu 20. storočia, vstúpili bez problémov do digitálneho sveta, na sociálne siete, prijali aj platformu nakupovania prostredníctvom elektronických zariadení a mobilných aplikácií a sú oveľa citlivejší smerom k transparentnosti a trvalej udržateľnosti.
Polarizácia luxusných značiek
Posledné roky ukazujú, že nastali posuny vo vnímaní luxusu a značky s luxusným tovarom sa polarizujú. Sú tu luxusné značky, ktoré sa zameriavajú na tzv. každodenný luxus a produkty životného štýlu a na druhej strane tie, ktoré sú určené pre 0,1 percenta tých najbohatších spotrebiteľov.
Rebecca Robins a Manfredi Ricca z poradenskej spoločnosti Interbrand, spoluautori štúdie Meta Luxury - značky a kultúra excelentnosti tvrdia, že luxus ako termín sa stal v súčasnosti nadmerne nafúknutý.
Volajú po zameraní sa na skutočný luxus, po remeselnej kvalite a jedinečnosti s cieľom udržať si dôveru spotrebiteľov. Tvrdia, že skutočné luxusné značky sú na základe svojich dokonalých produktov stále komerčne úspešné, pretože im ľudia veria, pretože ich produkty sú niečím skutočne jedinečným.
Nepopierateľná hodnota a dlhovekosť sú podľa nich teda tými najdôležitejšími atribútmi luxusného výrobku.
Jasný pôvod surovín
V dnešnej atmosfére, kedy spotrebitelia dopredu predpokladajú a berú za samozrejmé, že všetko, teda aj luxusný tovar bol vyrobený niekde v krajinách rozvíjajúcich sa ekonomík, budú musieť luxusné značky prehodnotiť a pracovať oveľa tvrdšie na tom, aby deklarovali kvalitu svojich tovarov....
Zostáva vám 85% na dočítanie.