Pixabay
StoryEditor

Lacné oblečenie prináša utrpenie a znečistenie, odkazujú predstavitelia rozvojových organizácií

25.08.2020, 09:33
Autor:
TASRTASR
S rýchlou módou sa má podľa nich skoncovať.

Výroba textilu a produkcia odevov je jedným z najviac znečisťujúcich a krutých priemyslov na svete. Tvrdia to predstavitelia Platformy rozvojových organizácií Ambrela, ktorí vydali publikáciu o textilnom a odevnom priemysle. Tá radí, ako skoncovať s rýchlou módou.

Vznik takzvanej rýchlej módy má pôvod v 80. rokoch 20. storočia, keď veľkí americkí výrobcovia začali presúvať výrobu oblečenia do nízkopríjmových krajín globálneho juhu, napríklad do Bangladéša či Vietnamu. Znížili tak cenu oblečenia na úkor životného prostredia a tiež kvality života pracovníkov.

Na podnet Ambrely, ktorá združuje organizácie venujúce sa globálnemu vzdelávaniu a znižovaniu chudoby v krajinách globálneho juhu, spracovali túto tému autorky z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN).

"Presunom výroby do krajín globálneho juhu textilný priemysel síce priniesol živobytie množstvu ľudí, neporovnateľne viac však na ňom zarábajú majitelia módnych značiek. Negatívny dosah to malo aj na Slovensko, kde mal textilný a odevný priemysel veľkú tradíciu a bol silným pilierom jeho hospodárstva," pripomína spoluautorka publikácie z INCIEN Martina Ľuptáková.

Lacné oblečenie podľa nej prináša nielen vykorisťovanie pracovníkov, ale aj utrpenie množstva zvierat, využívanie veľkého množstva prírodných zdrojov, únik škodlivín do životného prostredia a veľké množstvo odpadu, ktoré vzniká počas celého životného cyklu odevov.

"Preto má výrazný podiel na klimatickej kríze," hovorí Ľuptáková. "Je načase tento biznis zmeniť a spraviť ho udržateľnejším, v súlade s Cieľmi udržateľného rozvoja do roku 2030, k plneniu ktorých sa zaviazala i naša republika," dopĺňa editorka publikácie Ivana Uličná z Ambrely.

Publikácia 'Textilný a odevný priemysel – Problémy a riešenia' ponúka zhrnutie informácií o dosahu textilného a odevného priemyslu na životné prostredie, životy ľudí a zvierat. Obsahuje tiež prehľad aktuálnych politík Európskej únie a Slovenska týkajúcich sa odpadu z textilu.

01 - Modified: 2023-05-03 09:49:54 - Feat.: - Title: XXL balenia a tieto potraviny nechajte v regáli. Poradíme vám, ako ušetriť, ale napriek tomu jesť kvalitne 02 - Modified: 2023-03-30 11:20:15 - Feat.: - Title: Austrálsky parlament schválil emisné limity pre veľkých znečisťovateľov 03 - Modified: 2023-03-07 11:14:47 - Feat.: - Title: Morské vtáky trpia novou chorobou, ktorú spôsobujú plasty 04 - Modified: 2023-02-28 15:00:00 - Feat.: - Title: Problémy odevnej značky. Adidas má veľké dlhy, koniec spolupráce s Kanyem Westom stál firmu miliardy 05 - Modified: 2023-02-14 10:00:00 - Feat.: - Title: Počty superbaktérií sa zvyšujú, sme čoraz odolnejší proti antibiotikám. Môžu za to aj klimatické zmeny
menuLevel = 2, menuRoute = style/dizajn, menuAlias = dizajn, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
29. máj 2023 10:36