Pixabay
StoryEditor

Pivo sa nesmie označovať ako "zdraviu prospešné", rozhodol nemecký súd

18.05.2018, 08:55
Autor:
ČTKČTK
Niekoľko rokov trvajúci pivný spor ukončil nemecký najvyšší súd.

Pivovar Härle z bavorského Leutkirchu podľa verdiktu nesmie v reklame tvrdiť, že jeho pivo je zdraviu prospešné, informoval Die Welt. Nemecké slovo "bekömmlich", ktoré sa dá preložiť ako zdraviu prospešné, blahodarné, ale aj dobre stráviteľné, sa podľa súdu nesmie používať pre nápoje s obsahom alkoholu vyšším ako 1,2 percenta. 

Použitie slova "bekömmlich" na etikete piva z pivovaru v juhonemeckom Leutkirchu sa nepáčilo organizácii na ochranu práv spotrebiteľov. Podľa nej totiž uvádza kupujúcich do omylu. Naznačuje, že takto označený produkt ma blahodarné účinky na ľudské zdravie.

Pred tromi rokmi preto organizácia podala na súd žiadosť o zákaz používania slova pri propagácii piva.

Spolkový súdny dvor sa priklonil k názoru nižšieho súdu, ktorý už predtým rozhodol, že použite slova v reklame na nápoj s obsahom alkoholu vyšším ako 1,2 percenta, nie je prípustné.

Výraz "bekömmlich" podľa súdu môže vyvolať u spotrebiteľov dojem, že pivo je ľahko stráviteľné a prináša zdravotné benefity. Slovo naviac zákazníkovi podsúva dojem, že pivo je zdravšie ako iné alkoholické nápoje a to podľa súdu nie je pravda. 

Súd okrem toho povedal, že použitie spomínaného výrazu je v rozpore s európskymi zákonmi na ochranu spotrebiteľa. 

Argument majiteľa rodinného pivovaru Gottfrieda Härleho, že slovo "bekömmlich" používal pri predaji už jeho dedo, na súd nezapôsobil. Okrem samotného pivovaru Härle nesmie toto slovo používať vo svojich reklamách ani žiadny iný výrobca zlatého moku.

Už v roku 2012 Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že nemecké slovo "bekömmlich" sa nesmie používať pri propagácii vína. 

25. máj 2022 19:28