Strava založená iba na rastlinnej báze môže predstavovať zdravotné riziká, a to najmä s ohľadom na vývoj ľudského mozgu v období tehotenstva. Na potenciálny problém upozorňuje odborný článok uverejnený v renomovanom britskom medicínskom magazíne The British Medical Journal.
Nebezpečné vegánstvo?
Vegánstvo, ktoré je postavené na odklone od spotreby živočíšnych produktov, akým je hovädzie a kuracie mäso, vajcia alebo mliečne výrobky, môže mať "neočakávané dopady" na zdravie človeka. Málo sa o nich hovorí, píše expertka na výživu.
Práve spomínané potraviny totiž obsahujú veľké množstvo cholínu, živiny, ktorá okrem toho, že zabraňuje hromadeniu cholesterolu a tuku v organizme, zabezpečuje ochranu pečene a je stavebnou látkou pre acetylcholín, ktorý je hlavným prenášačom nervových impulzov do mozgu, uvádza portál iDnes.cz. Cholín si človek čiastočne dokáže vyrobiť sám, ale nie v dostatočnom množstve.
S boomom vegánskeho stravovania či diét hrozí podľa britskej výživovej poradkyne Emmy Derbyshirovej zníženie prísunu tejto látky, dôležitej pre funkciu mozgu. Odborníčka svoju štúdiu, v ktorej zmieňuje aj možné riziká, publikovala v rešpektovanom zdravotníckom magazíne The British Medical Journal.
Výživová poradkyňa je riaditeľkou a hlavnou konzultantkou poradenskej spoločnosti Nutritional Insight. Získala vysokoškolský titul v odbore biochémia výživy a tiež titul v rámci štúdia, ktoré sa špecializuje na výživu matiek.
Cholínová kríza
Nedostatok cholínu predstavuje najväčšie riziká pri vývoji plodu. Na druhej strane, v menšom množstve sa táto látka nachádza napríklad v orieškoch, fazuli či v iných strukovinách alebo v brokolici - teda v potravinách, na ktorých stojí vegánska strava.
V článku nazvanom "Máme prehliadať možnú cholínovú krízu vo Veľkej Británii?" odborníčka uviedla, že britská vláda zlyhala, pokiaľ ide o monitorovanie a stanovenie obsahu odporúčaných živín v strave. O cholíne sa napríklad nezmieňuje britská databáza zloženia potravín, výživové prieskumy, ani odporúčania.
Podľa výživovej expertky by mali byť odborníci na zdravie aj spotrebitelia lepšie poučení o tom, aká dôležitá je pre človeka strava bohatá na cholín. A prípadne zvážiť doplnenie hladiny tejto látky, najmä v období tehotenstva, pretože je zásadná pre vývoj mozgu u detí.
"Vzhľadom k pribúdajúcim dôkazom o dôležitosti cholínu je dôležité, aby sa význam tejto živiny neprehliadal. Je to dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, pretože sa zrýchľuje trend konzumácie rastlinnej potravy a vegánstva," uviedla.