Hot Cross buchty
Vo Veľkej Británii sa počas veľkonočných sviatkov tradične jedávajú tieto malé buchty s hrozienkami a vyrytým krížom - symbolom Ježišovho ukrižovania.
Paskha
Paskha znamená po rusky Veľká noc, a zároveň i tradičný veľkonočný dezert. Vyrobený je prevažne zo smotany a tvarohu, teda potravín, ktoré sú v pôstnom období tradične zakázané. Tvarovaný je ako pyramída a označený písmenami „XB“, čo je skratka v azbuke, ktorá značí: „Kristus vstal z mŕtvych".
Paskelbrygg
Túto špeciálnu zmes „najlepších miestnych pív“ začali pivovary v Nórsku variť v roku 1934, voči čomu sa postavili kresťanské skupiny. Po druhej svetovej vojne však tradícia napriek tomu naberala na popularite a dnes ide o obľúbené sviatočné pivo.
Červené alebo zelené veľkonočné vajíčka
Veľkonočný zvyk farbiť vajcia (symbol znovuzrodenia a tým pádom aj vzkriesenia) je rozšírený v mnohých krajinách – a zvyčajne sa farbia na červeno alebo zeleno. Červená farba predstavuje Kristovu krv a zelená odkazuje na zeleň Getsemanskej záhrady, kde Ježiš pred svojím ukrižovaním stoloval so svojimi učeníkmi. Na Zelený štvrtok sa v mnohých krajinách – vrátane Slovenska – zvykne tiež jesť špenát a zelené potraviny všeobecne.
Paçoca de Amendoim
Brazílska veľkonočná špecialita vyrobená z drvených orechov, cukru a maniokovej múky. Často sa konzumuje počas veľkonočných procesií.
Monas
Najmä v Španielsku je počas Veľkej noci pomerne často možné vidieť precízne vytvarované čokoládové sochy nazývané kláštor. (Prvé boli vytvorené v priebehu 15. storočia v Katalánsku.) Figúrky sa využívajú v rámci scénok, obvykle s historickými motívmi, a dnes sú určené najmä pre zábavu.
Colomba Pasquale
Tradičný veľkonočný bochník vyrobený z kvasníc, masla, múky, cukru a vajec sa bežne podáva po celom Taliansku a známy je najmä pre svoju arómu a výraznú formu v tvare holubice, ktorá symbolizuje mier alebo Krista. Pred upečením je bochník potiahnutý mandľami a hrubým cukrom.
Sleď
V Škandinávii sa okolo Veľkej noci jedávajú čerstvo ulovené morské ryby: údené, surové alebo pečené. Zvyčajne sa servírujú vo forme zavináča, s ražným chlebom, zemiakmi, kyslou smotanou a akvavitu – pálenkou na zvláštne príležitosti.
Polievka Magiritsa
Táto polievka sa v Grécku vždy jedávala ako hlavné veľkonočné jedlo po pôste. Jeho súčasťou sú jahňacie vnútornosti ako pečeň, črevá a srdce. V minulosti však boli najčastejšie využívané jahňacia hlava a krk.
Zdroj: womansday.com, en.amerikanki.com