Ide o akýsi návrat do praveku: odporúča sa konzumovať to, čo si človek v kamennej dobe mohol uloviť – preferuje sa konzumácia mäsa, rýb, hmyzu, alebo nazbierať – teda byliny, huby, bobule, ovocie, zeleninu. Ako však paleo stravovanie kto pochopí a tiež prezentuje, je veľmi individuálne.
Nediktuje striktne to, že máme využívať len živočíšne zdroje bielkovín, hoci mnohí vyznávači palea to práve takto aplikujú v praxi, čím si nevedomky ubližujú,“ vysvetľuje Karin Kováčová z centra K-vital s tým, že ak ľudia prijímajú nadbytok bielkovín, zaťažujú činnosť nadobličiek. Michaela Horváthová, výživová špecialistka centra Svet zdravia v Bratislave, ju dopĺňa: „Do popredia sú v paleo strave postavené zdroje potravy s vysokým obsahom bielkovín ako mäso, ryby a vajcia, doplnené konzumáciou ovocia a zeleniny, orechov a niektorých druhov semien (nie obilnín). Potraviny ako mliečne výrobky, obilniny a strukoviny by sa v takomto jedálničku mali nachádzať v nulovom množstve (,moderné‘ paleo ich v určitom množstve povoľuje).“
Treba aj kvalitné tuky
Človek s takou stravou teda nebude trpieť hladom, ale budú mu chýbať tuky (kvalitné mastné kyseliny) a sacharidy. Podľa Horváthovej sú práve tie nevyhnutnou súčasťou správneho fungovania organizmu a nie je nutné ich obmedziť na minimum ani keď chudneme, nieto pri optimálnom stravovaní. „Z mäsa by ste mali podľa zásad paleo diéty uprednostňovať skôr červené druhy (hovädzie a bravčové) a môžete ho jesť, koľko chcete, zo zeleniny by ste sa mali orientovať skôr na druhy s menším obsahom sacharidov (šalát, uhorka, kapusta), avšak z ovocia voliť viac sacharidové typy ako banány, hrozno, jahody a podobne.“
Mnohí sa k tomuto spôsobu stravovania prikláňajú aj z hľadiska redukcie hmotnosti, otázne je, či je to cesta k zdraviu. „Ani pri tomto princípe netreba zabúdať na vyváženosť, je potrebné konzumovať dostatok vlákniny v podobe spomínanej zeleniny a ovocia, ale tiež kvalitné tuky, ktoré sú zdrojom energie a vo veľkej miere sa podieľajú na hormonálnej činnosti a práci nervového systému. Je na škodu, že v tomto smere sú rastlinné zdroje v podobe semiačok či orechov pomerne zatracované alebo nevhodne prezentované, veď aj tie sú zdrojom pozitívnych tukov, ovplyvňujú celú škálu metabolických pochodov,“ vysvetľuje Kováčová.
Ako v praveku?
V praxi je podľa Kováčovej paleo krok, ktorý určitým jedincom môže pomôcť na výslnie, iným do hrobu. Záleží na tom, aby naozaj prehodnotili svoj zdravotný stav, spôsob života, a radšej sa zverili do rúk poradcu či trénera, ak nemajú dostatočné znalosti v oblasti biológie či výživy. Je obľúbenou cestou silových športovcov vzhľadom na budovanie svalovej hmoty.
Dôležité je uvedomiť si, že človek v kamennej dobe mal iné podmienky na život, iný druh pohybu, a najmä prostredie, v ktorom rástli rastliny a žili zvieratá, bolo určite menej kontaminované ako v súčasnosti. Stúpenci paleo stravy hlásajú, že práve pravekí ľudia boli plní zdravia a sily vďaka takejto strave. Koľko však bolo v tej dobe informácií o rôznych baktériách (napríklad v mäse) či ochoreniach? A koľko rokov sa pravekí ľudia dožívali? To vieme všetci.