V mojej praxi sa osvedčilo, že vylúčenie bielej múky naozaj zaberá pri úbytku váhy. Prečo? Prečo si nevieme predstaviť svoj deň bez krajca bieleho chleba či rožka? Prečo sa v poslednej dobe objavilo toľko intolerancie na lepok? Pokúsim sa vám odpovedať na tieto otázky.
BIELA MÚKA - je jemná a hladká, ale chýbajú jej vitamíny, minerály a vláknina, ktorá je navyše ukrytá v otrubách. Biele pečivo má pomerne vysoký glykemický index, čo znamená, že po jeho zjedení nie je hladina cukru v krvi vyvážená. Biela múka túto hladinu „rozkolíše" a vtedy je telo viac náchylné na ukladanie tukov. Okrem toho nás biele pečivo zasýti iba na chvíľku, onedlho máme potrebu siahnuť po ďalšom bielom rožku, či teplom chlebe. A tak sa to nabaľuje.
CELOZRNNÁ MÚKA - jej spracovanie je omnoho jednoduchšie, pretože sa neoddeľuje od otrúb a klíčkov. Je výsledkom zomletia celého zrna – to je základný rozdiel medzi ňou a bielou múkou. Zaujímavosťou je, že jej spracovanie je omnoho lacnejšie, napriek tomu v obchodoch nájdeme celozrnné výrobky za vyššiu cenu, ako klasické biele pečivo alebo chlieb. Žiaľ, obchodná politika predajcov potravín využíva moderné trendy hovoriace o zdravej strave, bio, prirodzených potravinách... a zdá sa, že nás predajcovia i výrobcovia potravín balamutia. O to viac by sme sa mali snažiť získavať informácie o výrobe potravín. Možno ani netušíte, že celozrnná múka nie je tmavá, ak upečiete chlieb z celozrnnej múky, pri rozkrojení vidno v striedke tmavšie zrniečka. TMAVÁ FARBA CELOZRNNEJ MÚKY JE LEN MÝTUS. Prečo sú teda tieto výrobky tmavšie? Odpoveďou sú prifarbené výrobky.
PRAKTICKÁ RADA. Označený celozrnný výrobok by mal obsahovať minimálne 80% celozrnnej múky.Označenie cereálne alebo viaczrnné nemá nič spoločné s celozrnnou múkou. A grahamové pečivo? Pečivo, ktoré je označované po pánovi Grahamovi, priekopníkovi zdravej výživy, teda žiaden nový druh, ide vlastne tiež o celozrnné pečivo.
Ak sa rozhodnete prejsť na zdravú stravu, ak chcete schudnúť či pribrať, musíte začať vnímať a poznávať to, čo jete. Nemôžete veriť všetkému, čo je vám podsúvané. Snažte sa sami dohľadať informácie o potravinách a ingredienciách, ktoré konzumujete. Ja som vymenila bielu múku za špaldovú alebo pohánkovú, ktorá je skvelá najmä pre„bezlepkáčov“. Na vlastnej koži a tele som sa presvedčila, ako prestali moje problémy s trávením. Dnes ma zasýti jeden krajec chleba namiesto piatich rožkov.
Úplne ideálna je príprava vlastného pečiva či chleba. Verte, nie je to vôbec taký veľký problém, ako by sa mohlo zdať. V mojej kuchyni sa osvedčil špaldový chlieb, ktorý je veľmi jednoduchý na prípravu. Skúste, neoľutujete.
ŠPALDOVÝ CHLIEB INAK
ľahký a zdravý recept
Potrebujeme:
500 gramov špaldovej múky
1 ČL soli
1 ČL sódy bikarbóny
0,5 dcl olivového oleja
4 dcl vody
Postup:
Ručne zmiešame a vlejeme do formy, ja som dnes použila srnčí chrbát formu, a dobrovoľne priznávam, že som sa raz tak ponáhľala, až som zabudla dať sódu bikarbňonu... preto nenarástol, ale chutí výborne :o) príprava 5 minút a piekla som ho 50 minút
V prvom diele nášho seriálu sme ukázali ako vydržať. Pokračovali sme o tom, že ak sme zaneprázdnení, nemusíte byť aj produktívni, potom sme pridali abecedu cvikov a naposledy sme radili ako schudnúť do plaviek.
Kto je ALEXANDRA MACHANOVÁ
Alexandra Machanová vyštudovala Strednú pedagogickú školu a neskôr sociálnu prácu v Bratislave. Osobnú trenerku robí už viac ako 15 rokov. Začínala ako precvičovateľka aerobicu a neskôr si spravila "trénera 3 triedy - SAFA". Cvičí na Slovensku aj v zahraničí a projekt TRÉNER NA DOSAH vznikol minulý rok ako prirodzené vyústenie jej pôsobenia v športovom živote. Snaží sa ľuďom priblížiť pohyb ako taký a základy zdravej stravy. Dnes pri množstve klientov pracuje aj formou virtuálneho koučovania.