Reďkovky na pultoch zeleninárov priamo nabádajú, aby ste zahryzli do ich šťavnatých a niekedy aj pikantných koreňov. Môžete ich jesť samotné, obložiť si nimi chlieb, pridať ich do šalátu alebo prepožičať ich štipľavú chuť netradičným jedlám, ktoré pre český portál OnaDnes.cz pripravil šéfkuchár Jan Kracík.
Reďkovky sú typické pre jar a jeseň a ich štipľavosť spôsobuje horčicový olej. Sú bohaté na vitamín C a B, rovnako ako na vlákninu a minerálne látky. Reďkovky navyše pôsobia v ľudskom tele antibakteriálne, znižujú cholesterol, vhodné sú aj pri žalúdočných ťažkostiach a plynatosti. Odporúčajú sa tiež pri prechladnutí a žlčových a močových kameňoch.
Najchutnejšie sú, samozrejme, čerstvé, pri správnom skladovaní vydržia dosť dlho. „Najlepšie je reďkovky dať do misky a prikryť mokrou utierkou, v chladničke vám takto vydržia až týždeň," prezrádza Jan Kracík, šéfkuchár pražskej reštaurácie Pot Au Feu.
Najlepšie a najzdravšie sú reďkovky čerstvé, dajú sa ale aj ľahko tepelne upraviť. Jesť môžete aj ich vňať - napríklad ako súčasť šalátov alebo polievok.
Ak chcete vyskúšať niečo nové, originálne recepty nájdete v našej galérii.