Keď Rakúšan Dietrich Mateschitz a Chaleo Yoovidhya, thajský vynálezca elixíru Krating Daeng (je nazývaný aj "thajský" Red Bull), vypustili v roku 1987 do sveta prvý energetický nápoj Red Bull, mysleli to dobre. A to bez irónie. Chceli len ľuďom dopriať rýchly, dostupný a chuťovo nevšedný zdroj vitality.
Nielenže so svojím „magickým“ drinkom uspeli, podarilo sa im vytvoriť úplne novú kategóriu nealkoholických nápojov. A v tom je problém. Počas 35 rokov sa z občasného energetického dopingu stal hit, ktorý dospievajúci, dokonca aj desaťroční školáci, bezstarostne pijú, bez ohľadu na varovanie lekárov, že im môžu v nezrelom organizme uškodiť.
„Porovnával by som to s pitím alkoholu,“ nebojí sa tvrdého hodnotenia Pavel Suchánek, člen Fóra zdravej výživy a združenia Výživa detí, ktorý sa v pražskom IKEM venuje vplyvu výživy na choroby srdca a ciev.
30-tisíc hazardérov s aktovkou
Podľa medzinárodnej štúdie Zdravá generace?!, ktorá sa zameriava na životný štýl 13- až 15-ročných žiakov, vypije každé desiate české dieťa dva energetické nápoje týždenne! To podľa autorov výskumu z Univerzity Palackého v Olomouci zodpovedá zhruba 30-tisícom školákov ohrozených pravidelným pitím… A čoho vlastne?
Čo plechovky obsahujú a čím konkrétne môžu malým aj veľkým konzumentom uškodiť? A sú všetky rovnako nebezpečné? Aby to MF DNES zistila, kúpila 18 vzoriek energetických nápojov s vysokým obsahom kofeínu (cca 30 mg/100 ml) a nechala ich zloženie aj následky na organizmus posúdiť odborníkmi na výživu.
Zostáva vám 93% na dočítanie.