StoryEditor

Záhada Dubčekovej smrti: Čo si o havárii myslí historik?

22.08.2017, 00:00
Okolo úmrtia Alexandra Dubčeka dodnes panujú viaceré nejasnosti.

Keď 1. septembra 1992 nastupoval do tmavého BMW a smeroval do Prahy, isto nečakal, že to bude jeho posledná cesta. Nielen ako politika. Na diaľnici na Vysočine neďaleko Humpolca totiž rýchlo idúce auto dostalo šmyk a preletelo zvodidlá.

​Dubček sa vzadu nikdy nepripútaval a to sa mu zrejme stalo osudným. Z auta vypadol a okrem poranenej chrbtice mal viacero vážnych zranení. O život bojoval viac ako mesiac. Nehoda, ktorú vtedajšia polícia vyšetrila dosť nedbalo, sa čoskoro stala predmetom rôznych teórií a konšpirácií. Aj preto, že šofér, ktorý viezol Dubčeka prvýkrát, odmietol na súde vypovedať.

Premiér Robert Fico si na 49. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa uctil pamiatku Alexandra Dubčeka:

​Nejasnosti sa týkajú napríklad polohy tiel, ako ich našla záchranka, z miesta záhadne zmizla Dubčekova aktovka, špekulovalo sa tiež, prečo ho odviezli do Nemocnice Na Homolce v Prahe, keď boli bližšie zdravotnícke zariadenia a s lepším vybavením na takéto vážne stavy.

Teóriu o atentáte však spochybňuje aj historik Stanislav Sikora. „Musím konštatovať, že seriózny historik nemá možnosť sa k týmto záležitostiam meritórne vyjadriť, lebo nemá k dispozícii objektívne overené fakty.“

Vychádzajúc z československých politických tradícií konštatuje, že atentáty na politických predstaviteľov neboli pre naše územie charakteristické. Jediným československým politikom, na ktorého spáchali atentát, bol totiž minister financií Alois Rašín, a to ešte v roku 1923.

„Skôr by som povedal, že Dubček ako poslanec Federálneho zhromaždenia sa už v tom čase nenachádzal v siločiarach hlavného prúdu politického vývoja a vtedajšia spoločnosť bola priam zahltená inými kauzami – napríklad veľkou i malou privatizáciou, procesom rozpájania česko-slovenskej federácie a v širších súvislostiach aj bojom o charakter česko-slovenského štátu a neskôr českého a slovenského,“ dôvodí.

„S najväčšou pravdepodobnosťou nešlo o atentát, ale o zhluk nešťastných náhod a o mimoriadnu ľahostajnosť a nezodpovednosť pri ich vyšetrovaní, prameniacich v spomínaných dobových okolnostiach.“

01 - Modified: 2022-07-20 19:18:55 - Feat.: - Title: V New Yorku sa konal pohreb Ivany Trumpovej, prvej manželky Donalda Trumpa 02 - Modified: 2022-07-12 07:34:29 - Feat.: - Title: Zomrel otec ikonickej zvučky z filmovej série o agentovi Jamesovi Bondovi 03 - Modified: 2022-07-08 14:36:25 - Feat.: - Title: Advokát zomrel vo väzbe, lebo sa štát naňho vykašľal, tvrdí Fico. Správa ombudsmanky ukazuje vážne zistenia 04 - Modified: 2022-06-26 06:20:41 - Feat.: - Title: Pri nehode v severotalianskych Alpách zahynula nemecká turistka 05 - Modified: 2022-06-21 05:07:13 - Feat.: - Title: V bojoch na Ukrajine zomrel 52-ročný Američan, uviedli americké úrady
menuLevel = 2, menuRoute = style/hn-magazin, menuAlias = hn-magazin, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
01. august 2022 08:19