Facebook/Boris Prýgl
StoryEditor

Medzinárodné uznanie. Slovák dostal pozvanie od svetoznámeho Plácida Dominga

01.08.2017, 10:28
Autor:
tasrtasr
Na nedávnej prestížnej súťaži pre spevácke talenty do 32 rokov - Operalia 2017 Plácida Dominga v Astane (Kazachstan) bol úspešný Boris Prýgl.

Čerstvému absolventovi a doktorandovi Katedry spevu Hudobnej a tanečnej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave udelili Cenu Birgit Nilsson za mimoriadnu interpretáciu diel Richarda Wagnera a Richarda Straussa.

"Získal aj osobné pozvanie od Plácida Dominga na účinkovanie do opery v Los Angeles v sezóne 2018/2019, ktoré Boris hneď prijal, ako aj účinkovanie na výročnom predstavení Dona Giovanniho v Stavovskom divadle v Prahe v roku 2018 v postave Leporella pod Domingovým patronátom. Na Hans Gabor Belvedere konanom v Moskve sa Boris dostal medzi finalistov, získal Cenu Deutsche Oper am Rheim v Düsseldorfe a tiež ponuky z operných domov v nemeckom Erfurte a Houstone v USA," informuje prorektorka pre zahraničie a projektovú činnosť VŠMU Svetlana Waradzinová.

Podľa nej Prýgl patrí k medzinárodnej interpretačnej špičke, čím potvrdzuje kvalitu speváckej školy na Slovensku. Sú to významné úspechy talentovaného absolventa VŠMU, ktorý v júli promoval s Cenou rektorky VŠMU Márie Heinzovej za mimoriadne študijné výsledky a úspešnú reprezentáciu VŠMU v zahraničí. Zároveň bol prijatý na interné doktorandské štúdium k profesorovi Petrovi Mikulášovi.

Basbarytonista Boris Prýgl (24) zvíťazil aj na Medzinárodnej súťaži Pražský spevák, Duškovej speváckej súťaži Mozartovej obce a Speváckej súťaži Olomouc. Získal Cenu Národného divadla v Prahe, Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, Festivalu Pražská jar, Českého rozhlasu, Cenu Viléma Zítka, Gustava Mahlera i Cenu dirigenta Františka Drsa na 50. ročníku Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Za úspechy vďačí pedagogičkám Oľge Plhalovej, Zlatici Livorovej a Blanke Juhaňákovej.

Od septembra 2012 študoval operný spev na VŠMU v triede Petra Mikuláša. V lete 2013 absolvoval Majstrovské spevácke kurzy Petra Dvorského v Piešťanoch a Majstrovské spevácke kurzy Dagmar Livorovej vo Veľkej Bíteši. Realizoval množstvo sólistických a ansámblových vystúpení doma i v zahraničí.

Ako sólista spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, v roku 2014 spieval rolu Záhradníka v Mozartovej opere Figarova svadba a absolvoval ďalšie spevácke a herecké majstrovské kurzy. Stal sa hosťujúcim sólistom Opery Slovenského národného divadla, kde debutoval v hudobnej dráme Salome Richarda Straussa a už účinkoval aj v ďalších operných predstaveniach.

01 - Modified: 2022-11-24 09:49:54 - Feat.: - Title: Do Bratislavy príde hviezda prvej veľkosti. Headlinerom festivalu Lovestream bude kapela Imagine Dragons 02 - Modified: 2022-11-09 10:05:55 - Feat.: - Title: Hollywodsky herec Sean Penn daroval svojho Oscara ukrajinskému prezidentovi Zelenskému 03 - Modified: 2022-11-08 14:52:24 - Feat.: - Title: Zomrela Marie Poledňáková, režisérka filmov S tebou mě baví svět a Jak dostat tatínka do polepšovny 04 - Modified: 2022-11-07 10:40:41 - Feat.: - Title: Do kín mieri nová marvelovka Čierny panter: Navždy Wakanda 05 - Modified: 2022-11-04 15:56:25 - Feat.: - Title: Licitátorka Nina Gažovičová: Umelec bez galérie fakticky neexistuje, nemá na trhu šancu fungovať
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
27. november 2022 02:58