StoryEditor

Stalinova smrť podľa vzoru komiksu. Rusi na britský film okamžite prudko reagujú

23.09.2017, 00:01
Stalinova smrť podľa rovnomennej komiksovej predlohy.

Snímka  rozpráva o tom, ako sa delila moc v ZSSR po smrti generálneho tajomníka Stalina. Film sa neberie príliš vážne a podľa autorít tak ide o cielenú provokáciu. Krajina uvažuje o jeho úplnom zákaze, píšu Lidovky.

Komédia režiséra Armanda Iannuciho (Politické kruhy) sa už predstavila na niekoľkých filmových festivaloch, hoci oficiálnu britskú premiéru má mať až budúci mesiac.

Nikita Chruščov (Steve Buscemi), Vjačeslav Molotov (Michael Palin) a rad ďalších významných postáv tej doby špekulujú o tom, čo teraz bude so Sovietskym zväzom. Neváhajú sa pritom v priestoroch Kremľa vrhať do ostrých slovných prestreliek a vrážať si dýku do chrbta.

Pavel Požigailo, poradca ministerstva kultúry, za snímkou vidí len provokáciu. Tá má podľa neho za cieľ naštvať Komunistickú stranu Ruskej federácie (KSRF), druhú najväčšiu stranu v Parlamente.

Nechutná vec, poslaná cudzincami

Tá film odsúdila s tým, že sa len snaží v ľuďoch prebudiť nespokojnosť. Vzgljad, jeden z najznámejších prokremeľských spravodajských serverov, napísal: "Nechutná vec poslaná sem cudzincami, ktorí o našej krajine nič nevedia. Naša vlastná história sa stala zdrojom paródie. Mali by sme Stalinovu smrť premietať v kinách? Rozhodne nie".

O tom, či sa film bude v Rusku premietať, rozhodne až ministerstvo kultúry. Problém spôsobila v posledných mesiacoch aj snímka Matilda. Film pojednáva o vzťahu cára Mikuláša II. s neplnoletou petrohradskou baletkou Matildou Kšesinskou.

Mikuláš II. je v krajine vnímaný ako mučeník (popravený počas revolúcie) a svätec, takže predstava, že by mohol mať milenku, Rusov pobúrila. Kremeľ film verejne odsúdil a najväčší ruský reťazec kín ho odmietol premietať.

01 - Modified: 2023-06-06 11:48:34 - Feat.: - Title: Legendárna Fontána pre Zuzanu ožije po 40 rokoch. Máte sa na čo tešiť, odkazujú tvorcovia 02 - Modified: 2023-06-05 12:17:20 - Feat.: - Title: Natáčanie filmu Barbie s Margot Robbie spôsobilo svetový nedostatok ružovej farby. Od dodávateľa ju vykúpili takmer všetku 03 - Modified: 2023-05-25 13:20:15 - Feat.: - Title: Tina Turnerová zažila peklo na zemi aj muzikantský raj. Rozviedla sa s netvorom a prišiel veľký comeback 04 - Modified: 2023-05-24 13:07:55 - Feat.: - Title: Dano Heriban stvárnil Alexandra Dubčeka v doteraz neodvysielanej dráme, diváci si nový film pozrú na jeseň 05 - Modified: 2023-05-24 12:00:16 - Feat.: - Title: O rozhovore s Danom Heribanom, ktorý už nevznikne: Každý sa chce rozprávať o herectve, ale nie som len to
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
08. jún 2023 00:58