StoryEditor

Nečítate knihy? Ukracujete sa o zdravší spánok, lepšiu pamäť aj mnohé iné benefity

12.03.2022, 11:00
Skúste svoj postoj k čítaniu prehodnotiť, dôvodov je viac než dosť.

Tráviť voľný čas čítaním zaujímavej knihy je v dnešnej pretechnizovanej dobe pre mnoho ľudí prinajmenšom nezvyčajné. Existujú však aj zdravotné dôvody, prečo by ste sa mali čítanie knižiek venovať, najmä v aktuálnej dobe, keď je väčšina z nás nútená ostať doma.

Prezradíme vám v galérii, prečo by ste sa pravidelne mali začítať do zaujímavej knihy.

​Čoraz viac ľudí však považuje čítanie kníh za stratu času. Ak majú voľno, radšej siahnu po kratších článkoch na internete, sledujú videá alebo sa pozerajú na televíziu. Vedci v tom však majú jasno, ľudia, ktorí čítajú knihy, robia dobre. Táto činnosť totiž neprináša len príjemné uvoľnenie a odreagovanie.

Dôvodov, prečo sa zaoberať čítaním kníh je viac

Vedeli ste napríklad, že kniha vás môže natoľko zatiahnuť do deja, že sa aktivujú určité časti mozgu a vy tak spolu s hrdinami knihy prežívate ich dobrodružstvo takmer ako svoju vlastnú skúsenosť?

Výskumníci v Španielsku zistili, že pri čítaní slova "škorica" sa aktivuje čuchová časť mozgu a pri čítaní o fyzických akciách ("Pablo kopol do lopty") sa stimuluje motorická oblasť mozgovej kôry.

"Možno poznáte momenty, keď sa úplne nedokážete vyjadriť a hľadáte vhodné slová. A nie je to len bežnou únavou. Dajte si pozor, môže to byť jedna zo známok toho, že málo čítate, že sú vám knihy a riadky v nich cudzie," upozornila Lucie Mucalová, terapeutka pre deti, rodiny a medziľudské vzťahy s tým, že knihy vás môžu významne formovať, trénovať mozog, ktorý potrebuje pravidelnú starostlivosť ako telo v posilňovni.

"A knihy môžu byť jedným z tréningov práve preto, aby náš mozog neodmietal spolupracovať a nenechával nás v úzkych a neprichádzali zdravotné komplikácie. Myslím si, že v dnešnej dobe sa veľmi podceňuje čítanie kníh, že si ani nie sme vedomí, v koľkých smeroch nás môže kniha zdravo rozvíjať. Počúvam výhovorky, že nie je čas alebo že miesto knihy je lepší internet, elektronické knihy atď. Technika nahradila knihy, na prvý pohľad to môže vyzerať ako pokrok. Ale zároveň to v sebe skrýva mnoho zdravotných nebezpečenstiev," myslí si Mucalová.

Aj keď ste možno nepatrili medzi vášnivých čitateľov, ktorí si poctivo zapisovali každú prečítanú knižku do čitateľského denníka, skúste svoj postoj k čítaniu prehodnotiť.

01 - Modified: 2019-03-18 11:37:37 - Feat.: 0 - Title: Potraviny, ktorým by ste sa pred spaním mali vyhnúť. Sťažia telu nočný odpočinok 02 - Modified: 2021-06-07 08:45:04 - Feat.: 0 - Title: Spíš s mobilom pri hlave? Nečuduj sa, že si nevieš zapamätať poznámky na skúšku alebo priberáš
01 - Modified: 2022-06-26 15:00:00 - Feat.: - Title: Umelá inteligencia verzus Hollywood. Pozri, ako by mali v skutočnosti vyzerať postavy zo sfilmovaných kníh 02 - Modified: 2022-06-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Desať vypredaných knižných titulov, o ktoré je veľký záujem! Máte ich doma? Ponúknite ich ďalším čitateľom cez Knihovrátok 03 - Modified: 2022-06-09 12:46:53 - Feat.: - Title: "Zázrak" vďaka technológii: Queen vydá zabudnutú a neznámu pieseň, v ktorej spieva Freddie Mercury 04 - Modified: 2022-05-30 16:00:00 - Feat.: - Title: Talent Slováka z Handlovej nájdete v najznámejších trhákoch: Zásah do kreatívy je lepší než Oscar 05 - Modified: 2022-05-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Vojna, v ktorej múzy kričia: Ako umenie reflektuje konflikt na Ukrajine
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
29. jún 2022 01:18