StoryEditor

Nvotovej Film odhaľuje zvrátenú stránku kultu osobnosti. Kto je vlastne Vladimír Mečiar?

12.10.2017, 00:01
Autor:
ipip
Vladimír Mečiar. Na plagáte pri vchode do kinosály ma privítal so svätožiarou.

Počas filmu dokonca svojimi vtipmi a šarmom zabával publikum aj cez plátno. Keď som odchádzala z kina, musela som si nechať nikotínovú polhodinku sama pre seba, aby som „pána dôchodcu“ strávila.

Tereza Nvotová odviedla skvelú prácu. Mala robiť aj Únos, možno by jeho odkaz nezanikol na plagátoch a marketingu. Nvotová poňala dokument z pohľadu, aby tomu rozumel aj 15-ročný chlapec.

Kto je vlastne Vladimír Mečiar?

Prečo sa vlastne Mečiar dostal na piedestál a do modlitebných knižiek takmer všetkých našich starých mám? Odkiaľ prišiel? Kto je vlastne Vladimír Mečiar? To sú otázky, na ktoré nájdeme odpovede v zrozumiteľnej chronológii v dokumente Mečiar.

Dokument vedie po línii osobného pohľadu Nvotovej, ktorá komentármi sprevádza sled udalostí od pracovníka továrne po revolucionára, modlu Slovenska, ktoré od 1990 tvrdo spalo, až po prebudenie ktoré pán dôchodca ukončí sentimentálnym popevkom, dojatým úsmevom a chladným pohľadom z obrazoviek.

Svedectvá zúčastnených, ako bývalý hovorca HZDS, ktorý odhaľuje skryté, špinavé tajomstvá, Oskar Fegyveres, ktorý špinavé tajomstvá opakuje a známe tváre ako Fedor Flašík (s Monikou na stene) či novinári, ktorí vtedy „sedeli v prvom rade“ hodnoverne rozprávajú príbeh výraznej osobnosti slovenských dejín.

Svedectvá a archívne zábery sú prešpikované aj nadšencami, ktorí sa bijú do pŕs so slovami, že je to ten „jediný, najlepší a náš!“. Mečiar sa ukazuje aj v rozhovore s Nvotovou, ktorú pozval do svojho domu, kde ukázal papagája a to, ako si sám griluje.

"Na prvom mieste je on, potom Svätý otec"

Film odhaľuje zvrátenú stránku kultu osobnosti aj toho, čo sa muselo stať, čo bolo dôsledkom doby, čo slepej viery a nádejí v slobodu.

Ukazuje, kde začína nádej v nové začiatky národa a kde tá nádej končí v bode, keď sa človek po dvojdňovom fláme ľadovou sprchou prebudí na cudzom mieste plný rozčarovania.

Tým, ako je film strihaný a vedený po jasnej línii presne chápeme, ako to bolo pred Mečiarom, počas neho a po ňom – čo vlastne aj aktuálne zažívame.

Nvotová v závere hovorí, že každý príbeh by mal mať začiatok a koniec – najlepšie dobrý. Tento film však je o tom, že v skutočnosti tomu tak nie je. „Na prvom mieste je on a potom Svätý otec,“ hovorí v dokumente neznáma volička. Nemyslela tým však Mečiara, ale Roberta Fica...

01 - Modified: 2022-12-02 09:40:14 - Feat.: - Title: VIDEO Netflix vytiahne poriadny tromf, zverejnil trailer k očakávanému dokumentu. Uplakaná Meghan a starostlivý Harry 02 - Modified: 2022-11-04 11:33:57 - Feat.: - Title: Boj s bipolárnou poruchou či pobyt na psychiatrii. Dokument o Selene Gomez sa môže stať hitom 03 - Modified: 2022-08-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Dezinformácie, únosy aj politické procesy. RTVS ide do jesene s dokumentmi o ŠTB 04 - Modified: 2022-09-04 06:00:00 - Feat.: - Title: Dokument Po nás potopa skúma dôsledky klimatickej krízy na Slovensku. Dôsledky sú horšie, ako sme predpokladali 05 - Modified: 2022-08-12 13:35:47 - Feat.: - Title: Som 100 % kanibal a chcem ťa zjesť. Temný dokument ukáže mrazivé svedectvá a minulosť rodiny slávneho herca
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
04. december 2022 16:57