Michael Scott: Kočičí zaklínání (Irské mýty a pověsti) (Argo, preklad Markéta Nová)
Írska literatúra je pravdepodobne najstaršou národnou literatúrou stredovekej Európy. Vlastnú históriu Íri zvyknú podávať v podobe mýtov. Vystupujú v nich dávni predkovia, ktorých poznajú po mene, ale aj bytosti z lesov a mohýl. Svet histórie a fantázie sa tu neustále prelína v podmanivom rozprávaní. Kniha je výberom z trojzväzkového autorovho diela.
Ken Kesey: Zápisky z lochu (Argo, preklad Lucie Simerová)
Autor románu Prelet nad kukučím hniezdom a hrdina iného "sixties" románu Kyselinový test, dobrovoľník na výskumné testy s psychotropnými látkami a zástanca LSD, sa v roku 1968 ocitol vo väzbe za prechovávanie marihuany. Keďže išlo o experimentálne väzenie, dostávalo sa mu drog bez problémov. Kesey si viedol denník, ktorý dnes patrí k literárno-výtvarným výkrikom desaťročia kvetov.
Charles Bukowski: Faktótum (Pragma, preklad Jan Jařab)
Bukowského tretia kniha dostala nedávno filmovú podobu. Opäť tu vystupuje autorovo alter ego Chinaski -- spoločenský odľud, náruživý milovník piva a flegmatický zamestnanec. Napriek tomu, že Bukowski vo svojich románoch oslavuje spodinu, špinu a rezignáciu, vymedzuje sa nielen voči meštiactvu, ale aj voči beatnikom. Širšej pozornosti sa dočkal až od osemdesiatych rokov a v súčasnosti patrí medzi najznámejších Američanov.
Ivan Kolenič: Daj zbohom básneniu (Slovart)
Čítajte to ako knihu alebo ako báseň, čítajte to ráno alebo v noci, vždy budete vidieť to isté -- že Kolenič patrí k najlepším autorom súčasnej generácie. To, čo tento autor zmestil do útleho príbehu o básnikovi, ktorý je prenasledovaný spoločnosťou, by iní písali roky.
Najpredávanejšie knihy týždňa: (zdroj: Artfórum)
1.
Wewerka
Filan Boris
Slovart
2.
Prostě spolu
Gavalda Anna
Mladá fronta
3.
Buďme poriadni
Vášáryová Magda
Kalligram
4.
Prečo Francúzky nepriberajú
Guilianová Mireille
SOFA
5.
Noví rytíři
Barber Malcolm
Argo