Reuters
StoryEditor

Na Pohodu prídu Pussy Riot. Jednoznačne k nám patria, vyhlásil Kaščák

23.01.2018, 10:55
Autor:
lezolezo
Ruská novinárka a aktivistka Marija Aľochinová vystúpi s projektom Riot Days by Pussy Riot.

"„Sme hrdí, že máme na Pohode aj členky Pussy Riot, jednoznačne k nám patria. Ich nekompromisnosť a ľudská konzistentnosť je obdivuhodná," hovorí šéf festivalu Michal Kaščák. 

Držiteľka cien Hannah Arendtovej a LennonOno Grant for Peace príde so svojim hudobno-divadelným projektom Riot Days by Pussy Riot Theatre, ktorý vychádza z jej najnovšej knihy Riot Days. Performance o ruskom disente, zneužívaní moci, neľudských podmienkach v tunajších väzniciach a pracovných táboroch ale aj o nádeji uvidíte začiatkom júla na letisku Trenčín. 

"Je nepochopiteľné, že aj napriek tejto československej skúsenosti sa objavujú, podobne ako v prípade Plastic people of the Universe, teórie o zaplatených agentoch západu a protispoločenských živloch. Aj preto je dobré, že sa okrem samotného koncertu môžeme tešiť na debatu o úlohe slobodného umenia a o jeho vzťahu s politikou“, vraví o predstavení Michal Kaščák.

Speváčky Pussy Riot sú veľkými kritičkami Kremľa. Hovoria o korupcii, zneužívaní moci aj agresii voči iným krajinám, konkrétne o prípade anexii Krymu. 

Preslávili sa v roku 2012, keď vnikli do moskovskej katedrály Krista Spasiteľa a zahrali tu „modlitbu“ proti ruskému prezidentovi. Protestu v chráme sa zúčastnilo spolu osem osôb, čo symbolizovalo osem protestujúcich na Červenom Námestí proti obsadeniu Československa vojskami varšavskej zmluvy. Marija bola spolu s Nadeždou Tolokonnikovovou a Jekaterinou Samucevičovou odsúdená na 2 roky väzenia za výtržnosti motivované náboženskou neznášanlivosťou. V skutočnosti sú aktivity Pussy Riot motivované odporom voči zneužívaniu moci autoritárskym režimom prezidenta Vladimíra Putina. 

21. jún 2022 03:24