YouTube
StoryEditor

Slovenka, ktorá prerazila v New Yorku: Nezaoberám sa tým, čo si kto myslí

22.03.2018, 11:56
Autor:
tasrtasr
"Pobyt v USA mi pomohol nezaoberať sa zbytočne tým, čo si kto myslí, ale sústrediť sa na to, čo chcem ja a ísť si za tým," povedala hudobníčka.

Len pred niekoľkými dňami dokončila v New Yorku nahrávanie originálneho albumu na motívy básní slávneho amerického spisovateľa Walta Whitmana a pripravuje sa na turné po Slovensku. Na konte už má niekoľko ocenení zo Slovenska aj zo zahraničia. Reč je o džezovej speváčke Hanke G.

Vrodený cit k hudbe

Hudbu síce milovala už od malička, ale k džezu a spevu vôbec sa dostala až neskôr. Prvú pesničku, ktorú ako dieťa spievala, bola slovenská Vyletela prepelička z prosa. Potom mala bližšie k tancu.

Na rodinných oslavách imitovala Michaela Jacksona a v rôznych tanečných zoskupeniach tancovala spoločenské aj folklórne tance. Riaditeľka hudobno-tanečného konzervatória ju dokonca nahovárala na balet.

V 14 rokoch začala spievať v prvej pop-rockovej kapele Backstage a odvtedy sa venovala už len spevu. Prešla si viacerými hudobnými žánrami a jej učiteľka spevu ju nahovárala aj na operu.

Osudovým sa jej však stal džez, ktorý si zamilovala práve v Spojených štátoch, kde v súčasnosti pôsobí. Do USA sa vybrala po prvý raz na letné prázdniny počas štúdia na vysokej škole.

Dostala sa do Washingtonu a v prestížnej reštaurácii Mimi's pracovala ako spievajúca čašníčka. "Veľmi som chcela spievať a na konkurze mi umelecký riaditeľ navrhol spievať džez. Podal mi moju vôbec prvú kazetu s džezovými skladbami a požiadal ma, aby som sa ich naučila. Vtedy som si džezovú hudbu zamilovala natoľko, že už som sa nikdy od tohto žánru neodklonila," povedala Hanka G pre TASR.

Hoci džez si zamilovala v Spojených štátoch, spevácku kariéru v tomto žánri rozbehla doma na Slovensku, kde to zvládla popri dokončení štúdia manažmentu a neskôr popri práci manažérky v medzinárodnej firme. Vo veku 27 rokov vydala v roku 2007 svoj debutový album Reflections of My Soul.

Zaujala za "veľkou mlákou"

"Vydala som ho vďaka podpore Hudobného fondu. Album produkoval Radovan Tariška, vynikajúci džezový saxofonista a celá kapela bola zložená z tých najlepších slovenských džezových muzikantov z nastupujúcej mladej slovenskej generácie. Po vydaní albumu som cítila akúsi potrebu sa ďalej, vážnejšie venovať džezu," zaspomínala Hanka G.

O niekoľko rokov vydala druhý sólový album Essence, s ktorým absolvovala na Slovensku aj turné. Album bol venovaný slovenskému folklóru, ktorý virtuózny klavirista Ondrej Krajňák zapracoval do džezu.

Album zaujal dvojnásobnú držiteľku Grammy a najlepšiu americkú džezovú speváčku podľa časopisu TIME Cassandru Wilsonovú, ktorá bola na európskom turné. Hanka G dostala nielen príležitosť otvárať jej koncert v Bratislave, ale Cassandra jej ponúkla profesionálne sa venovať džezu v Spojených štátoch.

"Nasledoval serióznejší pobyt v USA, keď som už spievala v rôznych džezových kluboch a hosťovala v kapele Erica Wyatta v najlepšom džezovom klube v New Yorku - v Small Jazz Club. Zoznámila som sa tiež s vynikajúcim džezovým klaviristom a producentom Rodney Kendrickom, ktorý bol dvorným klaviristom džezovej speváckej legendy Abbey Lincolnovej, a ktorý ma zavolal vystupovať v jeho kapele," uviedla Hanka G s tým, že začiatky v USA však jednoznačne neboli ľahké.

Úspechy

Na Slovensku opustila nielen rodinu, ale aj výbornú prácu v medzinárodnej spoločnosti, kontakty v hudobnej sfére a rozbehnuté koncertovanie. "Bolo to pre mňa veľmi veľké rozhodnutie a možno aj najväčšie rozhodnutie doterajšieho života," priznala speváčka.

Hanka G sa vlani stala laureátom najvyššieho ocenenia na Slovensku v oblasti džezovej hudby - ceny Ladislava Martoníka Jazzman roka 2017, ktorú udeľuje Hudobný fond.

"Bola to pre mňa veľká pocta, keďže som len druhá žena v dlhej 26-ročnej histórii tohto prestížneho ocenenia," uviedla Hanka G. Jej sólové albumy zase získali nomináciu na najlepší džezový album v Radio_Head Awards - album Essence v roku 2015 a album Twin Flame tento rok.

V uplynulých dňoch Hanka G dokončila v New Yorku nahrávanie originálneho albumu inšpirovaného poéziou Walta Whitmana, ktorý vyjde vo vydavateľstve Real Music House v tomto roku.

"Bola som prizvaná ako súčasť zaujímavého americko-slovenského zoskupenia a poslucháči sa majú na čo tešiť," povedala Hanka G. So svojím posledným sólovým albumom Twin Flame pripravuje tiež na máj turné na Slovensku a v Českej republike.

V lete a na jeseň zase plánuje priviesť na slovenské turné svoju americkú kapelu. Okrem toho pracuje aj na niekoľkých nových hudobných projektoch, napríklad s klaviristom a organistom Johnom Petersom, ktorý spolupracoval aj s takými hviezdami ako Alicia Keys.

V USA vystupuje Hanka G. v rôznych džezových kluboch v New Yorku, ako aj v kapele vynikajúceho džezového bubeníka Taru Alexandra. Za svojimi úspechmi vidí predovšetkým veľmi pevnú vôľu, cieľavedomosť, každodennú mravenčiu prácu a schopnosť poučiť sa z neúspechov, rýchlo sa "otriasť" a ísť ďalej.

"Tiež byť dobre zorganizovaná, vytvárať si ciele, aby človek neupadal do zbytočných depresií a hĺbania o tom, čo sa nedeje a prečo."

Za jej úspechom je samozrejme aj talent a výborný sluch, a ako sama dodala aj jej prístup k interpretácii skladby – nie hlavou, ale srdcom.

01 - Modified: 2022-05-30 11:00:00 - Feat.: - Title: Slovenka si podmanila Barcelonu. Pred jej reštauráciami stoja rady 02 - Modified: 2022-03-22 08:07:31 - Feat.: - Title: Porsche už vymyslelo, čím nahradí benzín. Minulý rok trhalo rekordné úspechy 03 - Modified: 2022-02-17 13:06:33 - Feat.: - Title: Ronaldo opäť boduje. Je štvrtýkrát za sebou najobľúbenejším futbalistom v Číne 04 - Modified: 2022-02-05 19:17:41 - Feat.: - Title: Slovenka v Británii: Kráľovná ľud na jednej stráne spája, ale aj rozdeľuje 05 - Modified: 2022-05-01 13:37:35 - Feat.: - Title: Ľubka vydatá za Egypťana: Nemôžete si zobrať za muža Araba a potom chcieť, aby sa správal ako Slovák
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
10. august 2022 11:10