StoryEditor

Ježiš znásilňujúci moslimku ako forma umenia: Predstavenie je vypredané, biskupi sa búria

19.04.2018, 11:24
Autor:
ČTKČTK
Kontroverzné predstavenie pobúrilo časť cirkevnej obce, napriek tomu boli diváci nadšení.

Biskupi sa dištancovali od predstavenia Naše násilia a vaše násilie, ktoré je na programe májového festivalu Divadelný svet Brno. V liste primátorovi Petrovi Vokřálovi (ANO) oznámili, že vzhľadom k mestskej podpore festivalu nemôžu prevziať záštitu nad iným brnenským projektom Re: publika k 100. výročiu Československa.

Výpredaj kresťanstva a jeho ideálov

Nebudú sa akcií spojených s Re: publika ani zúčastňovať, stojí na webe www.cirkev.cz. Súčasťou predstavenia Naše násilie a vaše násilie je scéna, kedy postava Ježiša znásilňuje moslimku.

festival Divadelní svět Brno

​Kardinál Dominik Duka v liste menom biskupov uvedenie hry chorvátskeho režiséra Olivera Frljiča v podaní ľubľanského súboru označil za "výpredaj kresťanstva a jeho ideálov". Tiež uviedol, že takéto predstavenie je urážkou nielen kresťanov, ale aj moslimov a všetkých Čechov.

Biskupi rímskokatolíckych diecéz aj apoštolský exarcha zastupujúci gréckokatolícku cirkev sa predstavením zaoberali v pléne Českej biskupskej konferencie v Nitre.

Národné divadlo Brno ako usporiadateľ festivalu už v minulých dňoch odmietlo snahy o stiahnutie hry z programu prehliadky, čo na zastupiteľstve neúspešne žiadali ľudovci a komunisti.

Riaditeľ divadla Martin Glaser zdôraznil, že témou festivalu je tento rok sloboda a Frljičovo predstavenie označil síce za extrémnu polohu umenia, avšak za legitímnu súčasť európskeho divadla. Ľudia si majú urobiť vlastný názor.

festival Divadelní svět Brno

"Dajme im šancu súhlasiť s tvorcami tejto inscenácie, alebo s nimi treba následne vášnivo nesúhlasiť. Dajme im šancu toto dielo ignorovať, alebo ho so záujmom zhliadnuť. Dajme im ale hlavne priestor vytvoriť si vlastný názor," uviedol Glaser vo vyhlásení.

Plánované predstavenie je už vypredané

Predstavenie prináša pohľad na Európu prekvapenú migračnou krízou. Podľa festivalových dramaturgov provokatívnym spôsobom kladie nepríjemné otázky. Týkajú sa náboženstva, prístupu Európy k situácii na Blízkom východe aj nerovnakého nazerania na obete teroristických útokov v Európe a Bagdade či Kábule.

Predstavenie pre 200 divákov sa uskutoční 26. mája v budove Husy na provázku a je vypredané. Je možné, že situáciu okolo divadla bude strážiť polícia. Na sociálnych sieťach sa objavujú vyjadrenie o možnom proteste.

Už v stredu stál pred divadlom pravoslávny kňaz Libor Halík s veľkým dreveným krížom. Halík je známy verejným vystupovaním proti potratom. Mnoho rokov kvôli nesúhlasu s interrupciami protestoval pred pôrodnicou na obilnom trhu, kde hlasno spieval žalmy a modlil sa.

Kolegovia z iných divadiel brnenský festival podporili. "Snáď len malé deti si myslia, že to, čo nevidia, neexistuje. Malé deti je potrebné chrániť pred obrazmi násilia a ponechať ich v ilúzii idylického sveta. Prečo  ale treba chrániť dospelého diváka? Dospelého človeka, ktorý vie o záludnosti a krutosti sveta svoje. Naopak, silné aj negatívne témy je potrebné spracovávať a ukazovať," uviedla vo svojom vyjadrení Asociácia nezávislých divadiel.

01 - Modified: 2023-09-06 09:00:00 - Feat.: - Title: Družicu priamo z Brna vyšlú do vesmíru. Pomôže pri včasnom odhaľovaní ničivých búrok a tornád 02 - Modified: 2023-09-04 11:31:46 - Feat.: - Title: Sekunduje vlajkovej lodi, je lacnejší o takmer 400 eur. Čo ponúka nový kompaktný telefón od Sony? 03 - Modified: 2023-09-03 08:37:34 - Feat.: - Title: Potvrdené. Apple zverejnil presný dátum uvedenia svojich nových iPhonov 04 - Modified: 2023-08-10 16:59:54 - Feat.: - Title: Tragický požiar v Brne spôsobila nedbalosť alebo úmysel, tvrdia hasiči 05 - Modified: 2023-07-26 11:02:50 - Feat.: - Title: Toto je nový Samsung za dvetisíc eur. Zaujal však jeho lacnejší brat
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
22. september 2023 04:00