Slávny maliar v posledných rokoch života dodržiaval dosť prísnu diétu. Stravoval sa výhradne na báze minerálnej vody, mlieka, zeleniny, rýb, ryžového pudingu a vajec.pablo-ruiz-picasso.net
StoryEditor

Známy obraz Picassa odhalil tajomstvo. Vedci odkryli skrytý odkaz

06.06.2018, 13:00
Autor:
ČTKČTK
Stránku z francúzskeho denníka Le Journal z roku 1902 objavili vedci pod maľbou Matka s dieťaťom pri mori od slávneho španielskeho umelca Pabla Picassa.

Maľba okrem toho prekrýva ešte ďalší obraz, na ktorom je zachytená žena s pohárom absintu, informovala agentúra AFP.

Obraz Matka s dieťaťom pri mori (Maternité au bord de la mer) nájdete tu.

Dielo Matka s dieťaťom pri mori, pochádzajúce z Picassovho modrého obdobia, je súčasťou zbierok galérie Pola v japonskom meste Hakone, ktoré leží západne od metropoly Tokia.

Vedci z Japonska a Spojených štátov skúmali dielo pomocou infračerveného svetla, ktoré umožní nahliadnuť aj do spodných vrstiev obrazu ukrytých pod finálnou maľbou.

"Namierili sme lúč na tvár matky a na moje prekvapenie sa nám pred očami okamžite objavil novinový text," uviedol John Delaney z Národnej galérie vo Washingtone, ktorý bol vedúcim projektu v Japonsku.

Na výskume spolupracovala s Delaneym tiež hlavná kurátorka japonskej galérie Pola Keiko Imaiová. Aby identifikovala pôvod textu, ponorila sa do archívov francúzskeho literárneho, umeleckého a politického denníka Le Journal, ktorý Picasso (1881-1973) pravidelne čítal.

V archívoch našiel výtlačok denníka Le Journal z 18. januára 1902, ktorý presne zodpovedal textu viditeľnému pod Picassovou maľbou. Články na stránke pojednávajú okrem iného o sporoch v britskom parlamente či o vzniku pravidelnej výstavy obrazov a sôch vo Francúzskom automobilovom klube.

Nález novinovej stránky umožňuje lepšie určiť dobu vzniku obrazu. Začiatkom januára 1902 sa Picasso presťahoval z Paríža do Barcelony a podľa dátumu vydania novín je zrejmé, že maľba vznikla už v Španielsku.

"Prečo Picasso použil pre svoje dielo novinový papier, je záhadou... Mohol tak urobiť napríklad na prekrytie predchádzajúcej maľby," uviedli vedci.

O tom, že sa pod vyobrazením matky s dieťaťom pri mori skrýva ďalšia maľba, vedci vedeli už na základe predchádzajúcich výskumov. Teraz sa im ale podarilo rozpoznať detaily maľby, na ktorej je zachytená sediaci žena, ktorá má vedľa seba pohárik absintu s lyžičkou.

01 - Modified: 2022-07-12 07:34:29 - Feat.: - Title: Zomrel otec ikonickej zvučky z filmovej série o agentovi Jamesovi Bondovi 02 - Modified: 2022-07-11 08:37:31 - Feat.: - Title: Organizátor podľa SĽUK-u hrubo porušil zmluvu. Súbor odmieta vystupovať na akcii, kde bude Smer s Chmelárom 03 - Modified: 2022-07-08 07:42:58 - Feat.: - Title: Kultúrny tip: O pár dní otvorí svoje brány festival, ktorý oživuje zabudnuté pamiatky a opustené miesta 04 - Modified: 2022-06-29 05:00:00 - Feat.: - Title: RECENZIA: Najhlúpejší a najotravnejší film roka. Prezidentka je smrtiaca pre divákov aj voličov 05 - Modified: 2022-06-09 12:46:53 - Feat.: - Title: "Zázrak" vďaka technológii: Queen vydá zabudnutú a neznámu pieseň, v ktorej spieva Freddie Mercury
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
07. august 2022 18:14