FOTO TASR - Jakub Kotian
StoryEditor

"Nedokážu zaplatiť zamestnancov, preboha." Ako Magálová, Stanke či Vajda hodnotia odvolanie riaditeľa SND?

01.08.2018, 16:35
Súčasných aj bývalých hercov SND sme sa pýtali, ako hodnotia, že ministerka kultúry odvolala Mariána Chudovského z tejto funkcie.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) odvolala generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Mariána Chudovského. Odvolanie potvrdilo tlačové oddelenie rezortu po stredajšom stretnutí Laššákovej s Chudovským.

"Presvedčili ma o tom predstavy pána Chudovského a hlavne jeho dlhodobá pasivita ako manažéra racionálne riešiť finančnú situáciu SND,“ odôvodnila ministerka. Súčasných aj bývalých hercov SND sme sa pýtali, ako to hodnotia:

Kamila Magálová (členka Činohry SND):
„Už dlhodobejšie sú technické zložky v divadle veľmi mizerne platené. My, umelci, sa veľmi nesťažujeme a ani nemôžeme, máme možnosť si privyrobiť, ale naše platy tiež nie sú horibilné, ako si niektorí myslia.

Ale toto sa netýka techniky. Ku koncu sezóny boli veľmi náročné predstavenia, kde boli od rána do večera a makali. Títo ľudia majú rodiny a za 500 eur v hrubom je nemožné, aby tam niekto takto robil. Bolo im sľúbené, že dostanú za to odmeny, tie ale nedostali. Boli oklamaní, boli podvedení, ale to už sa deje dlhšie.

Za tie platy, ktoré tam sú, nikto nepôjde prenášať kulisy a robiť od rána do večera, to nejde. Dúfam, že sa v tomto zlepší situácia a myslím si, že toto má na rováši aj pán generálny riaditeľ. Ja toto rozhodnutie ministerky v podstate schvaľujem.

Jozef Vajda (člen Činohry SND):
Celá situácia je zložitejšia. Konečne sa došlo k záveru, že je kultúra poddimenzovaná a nezaplatená. Pani ministerka ani nepočkala na stanovisko komisie, ktorá urobila hĺbkovú kontrolu, ale urobila si záver dopredu.

To, že odvolala generálneho riaditeľa, nevyrieši obrovský deficit v platení. Povedala, že 22 miliónov majú na SND a nikdy nemôžu dovoliť dať viac, toto nám hovoria už 40 rokov. Stále nie je ani koruna a my máme robiť produkciu za produkciou a potom si to odnesie generálny riaditeľ.

Ja ho neobhajujem, keď sú pochybenia, majú ho odvolať, ale ešte ani nepočkali na vyjadrenie komisie a odvolali ho. Nevidím ich riešenie, ani to, že oni vyriešia túto situáciu, veď nedokážu zaplatiť zamestnancov, preboha. Celý problém je, že sme nezaplatení. Nech sa ministerstvo kultúry zamyslí nad tým, či zvýšiť alebo nezvýšiť dotácie na SND.

Richard Stanke (člen Činohry SND):
Neviem sa k tomu vyjadriť, ale dúfam, že za tým nie sú politické a iné záujmy.

Michaela Čobejová (bývalá členka Činohry SND):
Keď je človek v štátnom divadle, má tam určité pohodlie a istotu pravidelného platu, ale k tomu patrí aj to, že príde ministerka kultúry a odvolá riaditeľa cez prázdniny a dá tam niekoho, kto sa páči ministerstvu kultúry, ktorý je zriaďovateľom SND. Či už tam bude pani Laššáková alebo iná teta.

Veľmi sa za to ospravedlňujem, povedala Laššáková  v marci o svojich výrokoch o Sorosovi:

01 - Modified: 2022-09-26 12:37:22 - Feat.: - Title: Polícia ukázala autá, o ktorých „rozhodli“ Slováci. Víťazný dizajn nakoniec nepoužila 02 - Modified: 2022-09-19 16:15:34 - Feat.: - Title: WhatsApp prinesie „čoskoro“ zaujímavú novinku. U konkurencie je známa už roky 03 - Modified: 2022-08-07 08:52:24 - Feat.: - Title: Predaj bytu za pár dní je minulosťou, hromadia sa aj „ležiaky“. Lebo ľudia na ne nemajú 04 - Modified: 2022-07-24 13:30:17 - Feat.: - Title: Leto v akvaparkoch. Ako to vyzerá po dvoch rokoch obmedzení pod Tatrami či na juhu Slovenska? (anketa) 05 - Modified: 2022-07-23 22:02:01 - Feat.: - Title: Aké bude tohtoročné víno? Špička nášho vinárstva pre HN načrtla, čo budeme piť (veľká anketa)
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
26. september 2022 18:25