StoryEditor

Selfie, úsmevy a neúcta: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti, odkazuje Osvienčimské múzeum

21.03.2019, 12:32
Autor:
ČTKČTK
Turisti, ktorí pózujú a pokúšajú sa udržať rovnováhu na koľajniciach pred objektívmi fotoaparátov a mobilov na mieste, kde vyvraždili milióny ľudí, vyvolali pobúrenie.

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach, vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Výzvu si všimla aj britská stanica BBC, ktorá pripomenula, že nacisti v Osvienčime zavraždili skoro milión Židov a desiatky tisíc ďalších ľudí, hlavne Poliakov.

"Pamätajte, že ste na mieste, kde zabili viac ako milión ľudí. Majte úctu k ich pamiatke. Sú lepšie miesta, kde sa dá naučiť chodiť po kladine, než na mieste symbolizujúcom deportácie státisícov ľudí k vyhladeniu," uviedlo múzeum na Twitteri.

Zverejnilo aj zábery pózujúcich turistov, pokúšajúcich sa udržať rovnováhu na koľajniciach pred objektívmi fotoaparátov a mobilov.

"Je to veľmi dôležité upozornenie, naše fotografické návyky sa vymkli kontrole," odvetila v reakcii na výzvu múzea Francesca, ktorá sa do Osvienčimu možno v lete pozrie a pravidlá pre fotografovanie bude rešpektovať, veď "bez historickej pamäti nie sme nič ".

Pixabay

"Nechápem, prečo ľudia používajú Osvienčim ako pozadie a zaobstarávajú si zábery, ako sa smejú na mieste, kde - ako vedia - zavraždili tisíce nevinných ľudí," súhlasí aj Moran Blytheová.

Stanica BBC na svojom webe pripomenula, že to nie je prvýkrát, kedy fotografie z Osvienčimu vyvolali rozruch. Breanna Mitchellová z Alabamy si v roku 2014 spravila v Osvienčime "selfíčka" so širokým úsmevom, ktoré na internete vyvolali rozruch a dospievajúcemu dievčaťu začali na mobil prichádzať vyhrážky smrťou.

Celosvetové "selfie-šialenstvo" opakovane vyvoláva diskusie o tom, kde je vhodné podobné snímky zhotovovať a kde nie. Kritike sa nevyhli ani najvyšší svetoví predstavitelia - napríklad americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a dánska premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, ktorí si zhotovovali selfie v decembri 2013 na pohrebe Nelsona Mandelu.

Osvienčim sa stala symbolom vyvraždenia šiestich miliónov Židov počas druhej svetovej vojny. Len v Osvienčime bolo zmarených 1,2 milióna životov, väčšinou židovských.

K väzňom osvienčimských táborov patrilo tiež 50-tisíc československých občanov - Židov, politických väzňov a Rómov, z ktorých prežilo asi 6 000.

23. jún 2022 13:38