StoryEditor

Malá morská víla nebola čierna, búria sa fanúšikovia. Disney obsadením hlavnej úlohy budí kontroverzie

09.07.2019, 12:38
Fanúšikovia sa delia na dva tábory. Jedni výber chvália, druhí volajú po bojkote snímky.

Do úlohy morskej víly Ariel, ktorá je v kreslenej verzii rozprávky Malá morská víla beloška s červenými vlasmi, bola obsadená afroamerická speváčka a herečka Halle Baileyová. Fanúšikovia sa teraz delia na dve skupiny - jedni rozhodnutie spoločnosti Disney chvália, druhí volajú po preobsadení alebo bojkote snímky. Film sa začne nakrúcať budúci rok, uvádzajú Lidovky.

Režisér Rob Marshall (Gejša, Mary Poppins sa vracia) údajne svoju Ariel vyberal dlho a starostlivo. Podľa Marshalla dievča nadmieru spĺňa všetky predpoklady a navyše je výbornou speváčkou.

Devätnásťročná Halle Baileyová sa stala známou ako vokalistka pre Beyoncé. Prezradila, že hlavná úloha v Malej morskej víle je pre ňu splneným snom a zverejnila upravený obrázok z pôvodnej verzie filmu.

Niektorí na sociálnych sieťach obviňujú spoločnosť Disney z takzvaného blackwashingu, opaku whitewashingu. V tomto prípade ide o praktiku dosadzovania hercov inej farby pleti do rol, ktoré tradične patrili ľuďom s bielou pleťou. Negatívne reakcie sa na sociálnych sieťach hromadia pod hashtagom #NotMyAriel (To nie je moja Ariel).

Reprofoto, Twitter/#NotMyAriel

"Dočerta, prečo urobili Ariel čiernu? Nie som rasista, ale nerozumiem tomu, keď je v pôvodnom filme biela. Predstavte si, aké by to bolo, keby bola Snehulienka čierna," napísal na Twitter užívateľ s prezývkou danproguy.

Iní spoločnosť Disney chvália a voľbu novej Ariel obhajujú. "Predstavte si, že niekto verí tomu, že bol Ježiš biely, ale odmieta uveriť tomu, že by fiktívna morská panna mohla byť čierna," myslí si motivačná rečníčka Britanny Packnettová.

Niektorí ľudia na sociálnych sieťach si však z celej záležitosti jednoducho začali robiť srandu. "Uráža ma, že úlohu Ariel získala herečka tmavej farby pleti. Rolu totiž mala získať ozajstná morská panna. Už ma unavuje, ako sa ľudia nad všetkým povyšujú," zažartoval britský raper Zuby.

01 - Modified: 2022-08-11 10:04:28 - Feat.: - Title: Výsledky koncernu Walt Disney v 3. kvartáli prekonali očakávania trhu 02 - Modified: 2022-08-09 06:14:33 - Feat.: - Title: Cirque du Soleil opäť na Slovensku už v septembri 2022. Prečítajte si, aké dychberúce kúsky v Bratislave, počas show, Corteo predstaví! 03 - Modified: 2022-07-12 07:34:29 - Feat.: - Title: Zomrel otec ikonickej zvučky z filmovej série o agentovi Jamesovi Bondovi 04 - Modified: 2022-07-11 08:37:31 - Feat.: - Title: Organizátor podľa SĽUK-u hrubo porušil zmluvu. Súbor odmieta vystupovať na akcii, kde bude Smer s Chmelárom 05 - Modified: 2022-07-08 07:42:58 - Feat.: - Title: Kultúrny tip: O pár dní otvorí svoje brány festival, ktorý oživuje zabudnuté pamiatky a opustené miesta
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
13. august 2022 16:00