StoryEditor

Krylova pieseň v podaní známej trojice spevákov pre film Amnestie: Je mimoriadne aktuálna, tvrdí Müller

21.08.2019, 15:51
Autor:
ipip
Pasážová revolta z roku 1969 nesie podľa Richarda Müllera mimoriadne posolstvo aj pre dnešnú dobu.

Pieseň Karla Kryla - Pasážová revolta - sa stala titulnou piesňou pripravovaného filmu Amnestie, ktorý prichádza do kín už túto jeseň, pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie. Špeciálne pre film skladbu prespieval Richard Müller, David Koller a Viki Olejárová. Tvorcovia aktuálne zverejnili aj videoklip.

Titulnú pieseň k filmu Amnestie, Pasážová revolta, si pozrite vo videu:

“Napriek tomu, že skladba vznikla v roku 1968, k filmu sa hodí aj v kontexte s revolúciou v roku 1989, aj v kontexte so skepsou, ktorá dnes vládne. Ryjeme držkou v zemi, ako hovorí Kryl v závere,” povedal producent Maroš Hečko.

Videoklip sa nakrúcal v Slovenskom rozhlase, so sprievodom Symfonického orchestra, celý počin režíroval Jonáš Karásek, vo videu sú použité aj snímky z filmu Amnestie. „Celú pieseň najskôr naspievala Viki Olejárová. Neskôr sme s Davidom na jej pieseň vlastne robili playback. Keď sa dotočil film, každý z nás finálne nahral svoj part,“ hovorí Richard Müller.

„Celý koncept vymyslel Maroš Hečko, jeden z producentov filmu. Prišiel za nami už s tým, že by rád prerobil práve túto konkrétnu pieseň symfonicky a že do nej chce zakomponovať aj tóny Smetanovej Vltavy a Vyšehradu. Keď vyslovil toto spojenie, ani na chvíľu som nezaváhal. Bolo mi jasné, že pri tomto chcem a musím byť. Bola to rýchla, príjemná a dúfam, že aj užitočná práca!” dopĺňa Richard Müller.

Pasážová revolta z roku 1969 nesie podľa Richarda Müllera mimoriadne posolstvo aj pre dnešnú dobu: “Je to mimoriadne aktuálna pieseň, rovnako ako skladba, ktorú sme dokončili s Ondřejem Soukupem a mala by byť tiež na soundtracku k filmu Amnestie. Ide o Shakespearov sonet, 400 rokov starý text, veľmi aktuálny. Majster Shakespeare napísal tiež niečo, čo bude platiť, bohužiaľ, ešte pre mnoho generácií.”

Uvedenie filmu Amnestie do kín budú sprevádzať aj ďalšie udalosti - vernisáž naplánovaná na 17. novembra v pražskej Lucerne otvorí výstavu diel uznávaného maliara Jozefa Gertliho Danglára a kniha s rovnakým názvom ako film - Amnestie, s podtitulom Sloboda ako hrubá čiara za minulosťou - vyjde v polovici októbra.

Zdroj: Tlačová správa

20. máj 2022 07:08