Reprofoto, Instagram/galeriaomr
StoryEditor

Umelecká kritička náhodne zničila vystavené dielo. Ako keby inštalácia počula, čo si o nej myslím, odkázala

11.02.2020, 14:50
"Nechápeme, ako mohla profesionálna umelecká kritička zničiť dielo na výstave," píše sa vo vyjadrení galérie.

Umelecké dielo Nimble and Sinister Tricks (Obratné a zlovestné triky) mexického umelca Gabriela Rica pozostávalo zo sklenenej dosky, do ktorej boli "nainštalované" rôzne predmety vrátane futbalovej lopty, obyčajného kameňa alebo noža. Dielo bolo jedným z ústredných kusov na výstave v galérii OMR priamo v mexickom hlavnom meste, uvádza portál lidovky.cz.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

En OMR estamos muy tristes y decepcionados por lo que sucedió el día de hoy en la feria de arte @zonamaco. No entendemos como una supuesta crítica profesional de arte, destruyó una obra. Gabriel Rico fue seleccionado para la Bienal de Venecia el año pasado, dentro de la selección oficial, con piezas en el Giardini y Arsenale. A sus escasos 39 años ha tenido exposiciones individuales en museos de la talla del Aspen Art Museum en Colorado y su obra será mostrada la semana que viene en Frieze Los Ángeles; en fin, es uno de los artistas más buscados de OMR por coleccionistas e instituciones del momento. A pesar de que parece haber sido accidental y que es irrelevante como sucedió, la acción de la Stra. Lésper de acercarse demasiado a la obra para ponerle una lata de refresco encima y tomarse una foto para hacer una crítica, sin duda ocasionó el destrozo, y es sobre todas las cosas, una enorme falta de profesionalismo y respeto. Estamos hablando con los organizadores de la feria y contactando al artista y los mantendremos informados sobre lo que proceda. #ZonaMaco #Mexico #SemanaDelArte #GabrielRico

Príspevok, ktorý zdieľa Galería OMR (@galeriaomr),

Ako presne došlo k zničeniu objektu, ktorého cena bola 20-tisíc dolárov (18 263,17 eur), sa nevie. Hlavným vinníkom bola v každom prípade umelecká kritička Avelina Lésperová. Podľa serveru ArtNet News žena odložila prázdnu plechovku od Coca-Coly na jeden z kameňov nainštalovaných v diele, podľa predpokladu kvôli tomu, aby si mohla niečo odfotiť. Iný zdroj uvádza, že sa Lésperovej dielo natoľko nepáčilo, že naň plechovku odložila demonštratívne.

"Bolo to ako keby inštalácia počula, čo si o nej myslím," oznámila Lésperová pre mexickú mediálnu skupinu Millenio. "Dielo sa rozpadlo na kusy a zrútilo sa na zem," dodala. Lespérová zároveň poprela, že by plechovku položila priamo na vystavený kúsok.

Galéria OMR na svojich sociálnych sieťach zdieľala obrázok škody. "Nechápeme, ako mohla profesionálna umelecká kritička zničiť dielo na výstave," píše sa v príspevku. "Išlo o ohromné ​​profesionálne a etické pochybenie," uvádza galérie ďalej.

Zatiaľ nie je jasné, čo bude s vystavovaným kúskom ďalej a kto vlastne zaplatí škody. Podľa niektorých zdrojov Lésperová hneď po nehode zástupcom galérie navrhovala, aby predali dielo rozbité, pretože ešte len teraz je "kompletné". Keď to galéria odmietla, mala kritička ponúknuť, že dielo opraví.

Na mexických sociálnych sieťach sa zatiaľ šíri celá séria vtipov. "Ako sa vám teda podarilo to dielo rozbiť?" - pýta sa žena kritičky v jednom z nich. "Rozbila som ho svojimi laserovými očami," odpovedá Lésperová, ktorá stále popiera, že by sa diela čo len dotkla.

01 - Modified: 2018-10-08 09:13:47 - Feat.: 0 - Title: Banksyho dielo sa vydražilo za milión libier. Umelec ho vzápätí skartoval 02 - Modified: 2019-04-27 05:44:21 - Feat.: 0 - Title: V Londýne objavili zrejme nové Banksyho dielo, poslal odkaz ekologickým aktivistom 03 - Modified: 2019-05-23 16:24:54 - Feat.: 0 - Title: Banksy inštaloval v Benátkach obrazy, z Námestia svätého Marka ho vykázali policajti
01 - Modified: 2022-08-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Cirque du Soleil opäť na Slovensku už v septembri 2022. Prečítajte si, aké dychberúce kúsky v Bratislave, počas show, Corteo predstaví! 02 - Modified: 2022-07-21 12:52:01 - Feat.: - Title: Kryptomeny majú konkurenta, virtuálnu investíciu NFT. O čo ide a ako ju hodnotí odborník 03 - Modified: 2022-07-12 07:34:29 - Feat.: - Title: Zomrel otec ikonickej zvučky z filmovej série o agentovi Jamesovi Bondovi 04 - Modified: 2022-07-11 08:37:31 - Feat.: - Title: Organizátor podľa SĽUK-u hrubo porušil zmluvu. Súbor odmieta vystupovať na akcii, kde bude Smer s Chmelárom 05 - Modified: 2022-07-08 07:42:58 - Feat.: - Title: Kultúrny tip: O pár dní otvorí svoje brány festival, ktorý oživuje zabudnuté pamiatky a opustené miesta
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
08. august 2022 06:12