StoryEditor

Do kín mieri Havel: Odhalí jeho búrlivý osobný život, prenasledovanie, väzenie, aféry aj pochybnosti

26.06.2020, 08:58
Autor:
ipip
„Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák.

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou.

Film sa sústreďuje na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou.

Trailer si pozrite vo videu:

Dejiny nehrajú prím

Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov, cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989.

Dráma Havel ponúka predovšetkým málo známy príbeh osobnosti svetového významu. Scenár k filmu vznikal tri roky, mnohé dramatické momenty vychádzajú zo skutočných udalostí, niektoré sú však výsledkom autorskej predstavivosti.

„Havel je hraný film, nie učebnica. Ako hovoria všetci veľkí rozprávači, nikdy nenechajte stáť fakty v ceste dobrému príbehu,“ zdôrazňuje režisér Horák, ktorý je spoločne s Rudolfom Suchánkom aj autorom scenára.

Herecká zostava

V titulnej role Václava Havla sa predstaví aktuálny držiteľ ceny Thálie Viktor Dvořák. „Čítal som, pozeral som si záznamy, pýtal som sa ľudí, ktorí Václava Havla zažili. Okrem toho som doma pred natáčaním ráčkoval,“ hovorí Dvořák o náročnej príprave.

V galérii si pozrite ukážky z filmu:

Olgu Havlovú hrá Anna Geislerová: „Bola to pre mňa výnimočná úloha, je to iné, keď hráte skutočného človeka, navyše človeka, ktorého si vážite. Olga je žena, ku ktorej cítim obrovskú úctu, a potom tu zrazu stojím v župane s cigaretkou v ruke. Bolo to zvláštne a mala som z toho trochu husiu kožu.“

Výraznou a neprehliadnuteľnou postavou filmu je Havlov kamarát, herec, burič a živel Pavel Landovský, ktorého stvárnil Martin Hofmann. „Temperamentný, odvážny a skutočný,“ opisuje Hofmann svojho hrdinu.

V ďalších úlohách sa predstaví Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Stanislav Majer či slovenský herec Adrian Jastraban. Film Havel nakrútil režisér Slávek Horák, ktorého predchádzajúca snímka Domáca opatera reprezentovala Českú republiku na Oscaroch.

Magazín Variety ho vďaka nej zaradil na svoj zoznam 10 najnádejnejších svetových režisérov.

Havel (ČR, 2020)

  • Dĺžka: 100 minút
  • Žáner: dráma, životopisný
  • Premiéra: 6. augusta 2020
  • Réžia: Slávek Horák
  • Hrajú: Viktor Dvořák, Anna Geislerová, Martin Hofmann, Barbora Seidlová, Stanislav Majer, Jiří Bartoška, Adrian Jastraban a ďalší.

Zdroj: Tlačová správa

01 - Modified: 2022-08-12 13:00:00 - Feat.: - Title: Hviezda pokračovania hororu Sirota má už 25 rokov: Zahrať dieťa bola výzva, výsledok je strašidelný 02 - Modified: 2022-08-05 13:00:00 - Feat.: - Title: Stiflerova mama z Prci, Prci, Prcičky bola rovnaká aj mimo kamier. Vďaka úlohe sa vyspala s viac ako 200 mužmi 03 - Modified: 2022-08-04 10:00:00 - Feat.: - Title: V Bollywoode natočili remake Forresta Gumpa. Volá sa Laal Singh Chaddha, tvorcovia okopírovali úplne všetko 04 - Modified: 2022-08-09 06:14:33 - Feat.: - Title: Cirque du Soleil opäť na Slovensku už v septembri 2022. Prečítajte si, aké dychberúce kúsky v Bratislave, počas show, Corteo predstaví! 05 - Modified: 2022-07-27 08:09:30 - Feat.: - Title: Najdrahší film Netflixu bude mať pokračovanie. Ryana Goslinga opäť uvidíme ako Šestku
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
14. august 2022 11:52