Wikimedia/Carpi, 1973 / Paolo Monti
StoryEditor

Festival talianskej kultúry sa začne v Žiline výstavou významného maliara Corrada Cagliho

19.05.2021, 11:57
Autor:
TASRTASR
Výstava prinesie vizuálny svet umelca, ktorý sa zaujímal o filozofiu a psychoanalýzu Gustava Junga.

Festival talianskej kultúry Dolce Vitaj sa začne 21. mája v Žiline výstavou Corrada Cagliho, významného predstaviteľa talianskej maľby 20. storočia. Festival predstaví výnimočné momenty nielen výtvarného umenia, ale aj talianskej architektúry, dizajnu, literatúry, fotografie a filmu. TASR o tom informovala PR manažérka Zuzana Golianová.

Podujatia otvorí Cagliho výstava Strach z totemu v Považskej galérii umenia v Žiline. "Ponúka pohľad na magicko-totemický vizuálny svet umelca, ktorý sa zaujímal o filozofiu a psychoanalýzu a prácu Gustava Junga, kládol do popredia slobodu vyjadrenia a vlastnej predstavivosti," priblížila Golianová.

"Dlhé obdobie strávené v izolácii a neistote nám umožnilo koncipovať dramaturgiu festivalu tak, aby sme napriek všetkým epidemiologickým obmedzeniam dokázali milovníkom talianskej kultúry ponúknuť hodnotný a pestrý program. Preto budú v tohtoročnom programe dominovať výstavy, filmové projekcie a online podujatia," povedal o 14. ročníku Marco Gerbi z Talianskeho kultúrneho inštitútu, ktorý festival organizuje.

V tomto roku prinesie online stretnutia s troma osobnosťami súčasnej literatúry - Silviou Avallone, Nicolom Lagioiom, Marcom Missirolim, nebude chýbať filmová prehliadka Cinevitaj, výstava fotografií (Ne)viditeľné námestia, dve pozoruhodné výstavy - "kresliaceho" architekta a dizajnéra Alda Rossiho a maliara Corrada Cagliho.

"Dolce Vitaj ponúkne aj online podujatia pri príležitosti 700. výročia úmrtia Dante Alighieriho, jedného z najvýznamnejších básnikov všetkých čias," dodala Golianová.

19. máj 2022 22:53