TASR/AP
StoryEditor

Grammy 2022: Masívny úspech zožal Batiste, najúspešnejším nováčikom sa stala Olivia Rodrigová

04.04.2022, 09:15
Autor:
TASRTASR
Tri ceny udelili aj legende Foo Fighters, ktorá sa však na odovzdávaní Grammy po nedávnej smrti svojho bubeníka.

Hudobník Jon Batiste, speváčka Olivia Rodrigová a hudobná dvojica Silk Sonic sa stali víťazmi v hlavných kategóriách na 64. ročníku odovzdávania amerických hudobných cien Grammy, ktoré sa konalo v nedeľu večer v Las Vegas. Informácie priniesli agentúry AP a DPA.

Úspechy tohto ročníka

Batiste dostal päť ocenení vrátane najprestížnejšej Grammy za album roka (We Are). S celkovo 11 nomináciami bol favoritom galavečera. Multižánrový umelec však vo svojom príhovore vyhlásil, že netvorí s cieľom získavať ceny, a vzdal poctu hudobníkom, ktorých nechal za sebou.

"Kreatívne umenie je subjektívne. Buďte sami sebou," vyhlásil Batiste, ktorý si odniesol aj ceny za svoju pieseň Cry, video k skladbe Freedom a spoluprácu s Trentom Reznorom a Atticusom Rossom na soundtracku k animovanému filmu Duša.

Olivia Rodrigová získala tri ceny, a to v kategóriách najlepší nováčik, najlepší popový vokálny album (Sour) a najlepší popový sólový výkon (Drivers License). R&B duo Silk Sonic, ktoré tvoria Bruno Mars a Anderson .Paak, "premenilo" všetky svoje štyri nominácie, keď okrem iného so skladbou Leave the Door Open uspelo v kategóriách nahrávka roka a pieseň roka.

Pocta legende

Tri ceny udelili aj rockovej skupine Foo Fighters, ktorá sa však na odovzdávaní Grammy po nedávnej smrti svojho bubeníka Taylora Hawkinsa nezúčastnila. Tradičná ceremónia udeľovania cien Grammy sa mala pôvodne konať 31. januára.

Vzhľadom na rýchle šírenie koronavírusového variantu omikron ju však odložili na začiatok apríla a preložili z Los Angeles po prvý raz do Las Vegas, ktoré organizátori považovali z hľadiska pandémie za menej rizikové.

Takmer štvorhodinové podujatie vysielané naživo v americkej televízii moderoval komik Trevor Noah. Ceny Grammy, ktoré majú podobu zlatého gramofónu na čiernej podkladovej doske, udeľuje od roku 1959 Národná akadémia hudobného umenia a vied (NARAS) za výnimočné úspechy v hudobnom priemysle.

Pôvodne sa ocenenie nazývalo Gramophone Awards. Patrí k najvýznamnejším hudobným oceneniam na svete a považuje sa za ekvivalent filmových Oscarov. Viac ako 13-tisíc členov NARAS rozhodovalo tento rok o víťazoch v 86 kategóriách.

19. máj 2022 02:53