Pixabay
StoryEditor

Miliónový objav po 20 rokoch: Vzácne Darwinove zápisníky sa záhadne objavili v škatuli v cambridgeskej knižnici

05.04.2022, 11:54
Autor:
TASRTASR
Na jednej strane knihy je skica "stromu života", čo bolo podkladom jeho evolučnej teórie.

Dva ukradnuté zápisníky britského prírodovedca Charlesa Darwina sa záhadne vrátili na Cambridgeskú univerzitu - 22 rokov po tom, ako ich tam videli naposledy. Informovala o tom v utorok stanica BBC.

Tieto malé knižky v koženej väzbe majú hodnotu mnohých miliónov libier a škola iniciovala celosvetovú výzvu na ich nájdenie. "Sú v poriadku, v dobrom stave, sú doma," uviedla knihovníčka Cambridgeskej univerzity Jessica Gardnerová.

To, kto ich vrátil, však nie je známe. Zápisníky boli anonymne ponechané v darčekovej taške na podlahe knižnice predmetnej anglickej univerzity. Boli zabalené v tenkej fólii a nachádzali sa v pôvodnej modrej archivačnej škatuli.

K "zásielke" bola priložená prázdna listová obálka s vytlačeným stručným odkazom "Knihovník, šťastnú Veľkú noc, X". Taška sa nachádzala vo verejnej časti knižnice pred Gardnerovej kanceláriou, kde nie je kamerový systém.

Po náleze bol obsah tašky z bezpečnostných dôvodov preskúmaný políciou a odborníci potvrdili, že ide o originály zápisníkov. Dvojica vzácnych dokumentov pochádza z konca 30. rokov 19. storočia - z obdobia, keď sa Darwin vrátil zo súostrovia Galapágy v Tichom oceáne.

Na jednej strane nakreslil skicu "stromu života", čo bolo podkladom jeho evolučnej teórie. Rukopisy naposledy videli v novembri 2000 po "internej žiadosti" o ich vyňatie z trezorovej miestnosti špeciálnych zbierok knižnice za účelom ich fotografovania. To, že chýbajú, sa zistilo až o dva mesiace neskôr pri bežnej kontrole.

19. máj 2022 02:49