StoryEditor

Moskva od Wikipédie žiada odstránenie informácií o invázii na Ukrajinu. Encyklopédiu viní z protiruskej činnosti

05.04.2022, 14:09
Autor:
ČTKČTK
​Internetová encyklopédia informácie podľa cenzúrneho úradu Roskomnadzor interpretuje protirusky.

Ruské úrady nariadili Wikipédii - pod hrozbou pokuty, aby odstránila podľa nich nepresné informácie o ruskej invázii na Ukrajinu, ktorú Moskva označuje ako "špeciálnu vojenskú operáciu", a o tamojšom správaní ruskej armády.

​Internetová encyklopédia informácie podľa cenzúrneho úradu Roskomnadzor interpretuje protirusky a obsah je tak v krajine nelegálny. Úrad už predtým pohrozil, že ruskojazyčnú verziu Wikipédie zablokuje, prevádzkovatelia však podľa neho na jeho predchádzajúce žiadosti o vymazanie obsahu nereagovali.

Podľa ruského zákona môže majiteľ internetového zdroja, ktorý na žiadosť Roskomnadzoru odmietne vymazať podľa úradov nelegálne informácie, počítať s pokutou až štyri milióny rubľov (v prepočte približne 34-tisíc eur), pripomenul Roskomnadzor.

Wikipedia

Ruské úrady po útoku na Ukrajinu ešte viac obmedzili sociálne siete a médiá v krajine. V polovici marca ruský súd zakázal sociálne siete Facebook a Instagram. Americkú spoločnosť Meta Platforms, pod ktorú patria, označil súd ako "extremistickú organizáciu".

Vysielanie už ukončila liberálna rozhlasová stanica Echo Moskvy aj nezávislý televízny kanál Dožď. Koncom marca prestal vychádzať denník Novaja Gazeta, ktorý bol považovaný za jedno z posledných nezávislých médií v krajine.

Jeho šéfredaktor Dmitrij Muratov bol dokonca ocenený Nobelovou cenou za mier. Moskva kritizuje aj ruskojazyčnú verziu vysielania BBC.

​Rusko vyslalo 24. februára na Ukrajinu desiatky tisíc svojich vojakov. Ukrajina sa ich útoku odhodlane bráni a západné krajiny zaň na Rusko uvalili sankcie.

19. máj 2022 02:44