StoryEditor

Dušana Hanáka ocenili v talianskom Terste (video)

28.01.2011, 12:31
Autor:
kulkul
Významný slovenský režisér získal od Talianov cenu na celoživotné dielo.

Slovenský režisér Dušan Hanák získal významné ocenenie na 22. Medzinárodnom filmovom festivale Alpe Adria, ktorý sa skončil v stredu v talianskom Terste. Organizátori festivalu mi udelili cenu na celoživotné dielo a venovali poctu v podobe premietania štyroch jeho snímok.
Významnému slovenskému režisérovi Dušanovi Hanákovi, ktorý stále patrí k našim najžiadanejším tvorcom v zahraničí, bola v Terste udelená cena Stredoeurópskej iniciatívy CEI Award. Organizátori mu ju udelili za celoživotné dielo a prístup k tvorbe, v ktorej sa venuje potrebe vytvárania medziľudského dialógu a zložitému a kontroverznému vzťahu jednotlivca a moci. Pre Dušana Hanáka je táto cena dôležitým ocenením jeho tvorby. „Po Veľkej cene medzinárodnej poroty na 29. MF autorského filmu Sanremo 1986, po Cene za celoživotné dielo udelenej na 5. MF umeleckých filmov Bergamo 2006, po udelení Literárnej ceny Elsy Morante na 3. Festivale talianskej kultúry Dolce Vitaj 2010 v Bratislave, je toto ocenenie štvrtou veľkou cenou z Talianska, z krajiny filmovej kultúry a tradície,“ povedal Dušan Hanák po návrate z Terstu, kde si bol cenu prevziať osobne. „Mám radosť, že niektoré moje filmy vydržali veľa rokov, majú univerzálnu platnosť a oslovujú medzinárodné publikum.“
Festival Alpe Adria v Terste pri príležitosti udelenia ceny režisérovi Dušanovi Hanákovi premietol kolekciu jeho štyroch filmov, medzi nimi jeden z najhranejších slovenských filmov v zahraničí Obrazy starého sveta (1972) a tituly 322 (1969), Ružové sny (1976) a Papierové hlavy (1995). Okrem reprezentatívnej kolekcie Hanákových filmov mala slovenská kinematografiu v Terste svoje zastúpenie aj v programe animovaných filmov, kde ju reprezentovala snímka Kamene Kataríny Kerekesovej, ale aj na koprodukčnom fóre When East Meets West a v programe pre filmové školy Eastweek.

menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
14. august 2022 17:02