StoryEditor

Kmeňový skladateľ Lúčnice by sa dožil sedemdesiatky

01.12.2010, 13:34

Po úspešnom turné v Austrálii sa tanečný súbor Lúčnice predstavil na záver tohto roka aj domácemu publiku, a to v Piešťanoch a v Bratislave. Vystúpenia Mladosť a krása boli venované nedožitým sedemdesiatinám hudobného skladateľa Svetozára Stračinu, ktorý sa narodil 3. decembra 1940. Skvelou interpretáciou jeho diela sa k nemu vrátil celý súbor. Osobitne spomienkami oslovil publikum zakladateľ Lúčnice Štefan Nosáľ, ako aj terajší riaditeľ Marián Turner, ktorí svojmu hudobnému súputníkovi navyše zahral aj invenčné sólo na píšťalke, sprevádzané orchestrom Zlaté husle primáša Martina Sleziaka v programovom čísle Terchovskí hudci.

Popri takých velikánoch, akými nepochybne boli Moyzes, Suchoň, Cikker a Andrašovan, sa Stračina stal kmeňovým autorom Lúčnice. Vytvoril niekoľko drobných komorných a edukatívnych skladieb, ako aj hudbu k filmom a televíznym inscenáciám, ale aj k pantomíme majstra Milana Sládka. Významná bola aj Stračinova tvorba pre Slovenský rozhlas, hlavne pre jednotlivé ročníky medzinárodnej súťaže nahrávok hudobného folklóru "Prex de musique folklorique de Radio Bratislava", a to prevažne v spolupráci Ondrejom Demom. Svoj profesionálny čas však najviac venoval bohatej národnej kultúrnej tradícii a špecifikám slovenského folklóru. Dokázal z nich urobiť svoj unikátny a príťažlivý umelecký hudobný jazyk. Viacerým programom Lúčnice vtlačil svoje charakteristické hudobné stvárnenie. Tvorba hudobného skladateľa Svetozára Stračinu, v spolupráci s výnimočnými osobnosťami choreografov, tanečníkov, dramaturgov a hudobníkov, sa premietla do diel, ktoré stále očarovávajú publikum tak doma, ako aj v zahraničí. Jedinečná bola spolupráca so scénografom a dramaturgom Viliamom Gruskom na tematicky komponovaných festivalových programoch. Choreograficko-hudobné javiskové kompozície v tandeme s Štefanom Nosáľom dosiahli umeleckú kvalitu a originalitu, ktorá ďaleko prekročila hranice Slovenska a v tomto žánri nebola dodnes prekonaná. Vzťah k fenoménu Lúčnica sa stal celoživotným záujmom Svetozára Stračinu.

Pamiatke nedožitej sedemdesiatke Svetotozára Stračinu sú venované aj vystúpenia speváckeho zboru Lúčnica s dirigentkou Elenou Matušovou v pražskom Rudolfíne pod patronátom manželky prezidenta Českej republiky Lívie Klausovej, ktorý bude 4. decembra a vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu 19. decembra.

menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
26. marec 2023 01:41