StoryEditor

Polanskému nevyhoveli, postaví sa pred súd

23.01.2010, 10:45
Autor:
TASRTASR
Sudca v Los Angeles v piatok odmietol žiadosť filmového režiséra Romana Polanského, aby ho odsúdili v jeho neprítomnosti za sexuálny styk s 13-ročným dievčaťom v roku 1977.

Sudca Peter Espinoza uviedol, že jeho rozhodnutie je pevné a oscarový filmový tvorca na úteku pred zákonom by sa mal vrátiť do Kalifornie a postaviť sa pred súd.

Polanski (76) ušiel z Kalifornie v roku 1978 a zatkli ho vlani v septembri vo Švajčiarsku. V súčasnosti sa nachádza v domácom väzení vo svojej luxusnej horskej chate v meste Gstaad, odkiaľ bojuje proti vydaniu do USA.

Žiadne výhody pre celebritu
Polanski začiatkom tohto mesiaca formálne požiadal, aby ho súdili v jeho neprítomnosti. Obeť v tomto súdnom prípade podporila jeho žiadosť, ale prokurátori v Los Angeles odporovali režisérovmu právnemu kroku.

Prokurátori argumentovali, že Polanskému by nemali úrady dovoliť "diktovať" priebeh celého prípadu z diaľky a nemali by s ním zaobchádzať inak preto, že je celebrita.

"Tento usvedčený zločinec, tento sexuálny násilník voči dieťaťu sa musí vydať súdu," uviedol v piatok na pojednávaní prokurátor David Walgren.

Pochybili justičné orgány?
Polanski, ktorý v roku 2002 získal Oscara za film Pianista, sa priznal k protizákonnému sexuálnemu styku s maloletou v roku 1977, ale nezaplatil kauciu a ušiel pred rozsudkom do Francúzska.

Filmár francúzsko-poľského pôvodu neskôr vyhlásil, že sa bál, že sudca poruší ich dohodu o vine a treste. Podľa nej sa jeho trest znížil na 42 dní, ktoré strávil za mrežami, kde ho odborníci hodnotili z psychiatrickej stránky.

Polanského právnici rázne bojujú proti jeho vydaniu zo Švajčiarska do USA a žiadajú, aby bol prípad protizákonného sexuálneho styku zrušený. Ako dôvod udávajú pochybenie justičných orgánov pred vyše 30 rokmi.

Je pravdepodobné, že Polanského právnici sa odvolajú proti piatkovému rozhodnutiu sudcu Espinozu.

Obvinený režisér
Samantha Geimerová, ktorá obvinila Polanského, že ju ako 13-ročnú omámil alkoholom i drogami a potom znásilnil, sa začiatkom tohto týždňa obrátila na súd. Žiadala ho, aby konanie týkajúce sa vydania Polanského zrušil a rovnako aj celý prípad.

Vlaňajšie zatknutie režiséra kultových filmov Čínska štvrť a Rosemary má dieťa vyvolalo vo Francúzsku pobúrenie, ale reakcia filmového priemyslu v Hollywoode bola oveľa chladnejšia.

01 - Modified: 2023-10-01 12:00:11 - Feat.: - Title: Čo o slovenských voľbách píšu zahraničné médiá? V jednom sa zhodli 02 - Modified: 2023-08-26 07:01:25 - Feat.: - Title: Porota v USA priznala odškodnenie demonštrantovi zranenému políciou v Los Angeles 03 - Modified: 2023-07-10 10:00:00 - Feat.: - Title: Odvrátená strana amerických miest. Narkomanmi zamorená Philadelphia, násilné štvrte aj anjelské mesto gangov 04 - Modified: 2023-04-12 09:35:49 - Feat.: - Title: VIDEO Pred domom mal výmoľ, chopil sa lopaty a opravil ho. Terminátor nezaháľa, určite by bol užitočný aj na Slovensku 05 - Modified: 2022-12-05 09:14:41 - Feat.: - Title: Ženy nepustili do klubov kvôli nadváhe. Nemôže mať túto moc v rukách vyhadzovač, hovoria
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
03. október 2023 23:25