StoryEditor

Divadelná Nitra niečo tají celému Slovensku. Až dodnes

23.09.2011, 00:00
Témou 20. ročníka prestížneho podujatia je "Neprezraď svoje tajomstvo." Novinkou tohto jubilejného ročníka divadelného festivalu je, že prvýkrát poteší svojím programom aj Košice.

Prezradia či neprezradia tajomstvo? Odpoveď ponúka jediný divadelný festival u nás – Divadelná Nitra 2011. Hrať sa bude medzinárodne, no slovenské titulky a tlmočenie umožnia porozumieť hosťovaniu ruského, francúzskeho či britského divadla.

Ten so zlatou maskou

„Tvorcovia inscenácií kladú znepokojivé otázky o láske, smrti a živote. Odhaľujú to, čo sa skrýva pod povrchom,“ povedala pre HN PR manažérka festivalu Markéta Plichtová. Sériu predstavení otvorí divadlo TR Warszawa s adaptáciou novely slávnej poľskej spisovateľky Doroty Maslowskej, Medzi nami v pohode, ktorá patrí medzi najúspešnejšie počiny divadelnej sezóny v Poľsku. Po mnohých rokoch sa do Divadelnej Nitry vráti Róbert Alföldi, z ktorého sa medzičasom stal významný režisér a riaditeľ Národného divadla v Budapešti. „Sme veľmi radi, že pozvanie prijal aj Kama Ginkas, niekoľkonásobný držiteľ ruskej ceny Zlatá maska. Privedie členov súboru Moskovského divadla, ktorí sa predstavia s jednou z top inscenácií – Médeou,“ dodala Plichtová.

Pohľad tajnej polície
Názov podujatia znie síce divadelne, no nezostane len pri ňom. Organizátori si v rámci 20. výročia festivalu pripravili pre návštevníkov  tiež výstavu FOTO 20, ako fotografický prehľad celej jeho histórie. Okrem toho sa po troch rokoch odštartuje projekt Paralelné životy s lákavou témou – 20. storočie očami tajnej polície.  „Bude skúmať príbehy ľudí, ktorých sledovali tajné polície v krajinách bývalého východného bloku.“ Program sa začína už dnes, večer sa udeľuje aj prestížne divadelné ocenenie Dosky.

menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
07. október 2022 15:25