StoryEditor

Slovák provokuje. Vystaví v Berlíne Ježiša ako gitaru

18.03.2013, 12:03
Autor:
TASRTASR
Diela provokatéra Viktora Freša si vybrala prestížna berlínska galéria Komart.

Obraz Ježiša Krista premenený na gitaru aj ikony Panny Márie stvárnené do modernej podoby vystaví v Berlíne slovenský výtvarník Viktor Frešo. Diela umelca, ktorý svojimi projektmi pravidelne rozbúril hladinu slovenskej výtvarnej scény, si vybrala prestížna berlínska galéria Komart. Výstavu s názvom Pure For You tam Frešo osobne otvorí 20. marca a potrvá do 15. apríla.

"Dostať možnosť vystavovať v zahraničí je pomerne veľký problém. Táto príležitosť je pre mňa ako boží dar," uviedol pre médiá provokatívny aj kontroverzný umelec, ktorý svojimi dielami verejne prezentuje svoje radikálne a často pohŕdavé názory na spoločenskú a kultúrnu situáciu. V berlínskej galérii predstaví do 15 diel zo svojej najnovšej tvorby. Tentoraz si zvolil intímnejšiu tému. "

Chcel som vytvoriť novodobé ikony, prepojiť stredoveké a súčasné umenie. K svätým som preto pridal hudobné, šoubiznisové a iné imidžové prvky, ktoré sa bežne v ikonografii nepoužívajú. Veď aj cirkev je jeden veľký šoubiznis," vysvetlil Viktor Frešo a dodal: "Moje projekty nikdy neútočili na náboženstvo, ale na stereotypy. Ani tieto nové objekty nie sú poburujúce, nemám zámer nimi provokovať cirkev."

Frešove diela sa za desaťročie jeho aktívnej umeleckej práce dosali na takmer 200 výstav doma aj v zahraničí. Okrem susedných krajín vystavoval v Paríži, Berlíne, Washingtone, Chicagu, Bangkoku, Hongkongu, Buenos Aires či v Kapskom meste.
V minulosti zaujal napríklad projektom Who is the king (Kto je kráľ), v ktorom otočil svet šoubiznisu naruby tým, že sa sám nechal vyfotografovať - ako prototyp mladého úspešného muža - slovenskými a českými osobnosťami a celebritami ako napríklad Bolkom Polívkom, Mekym Žbirkom, Helenou Vondráčkovou, ale aj Václavom Havlom.

"Úspešný bol aj projekt malieb Binderfresh, v ktorom sa spojil s výrazným súčasným maliarom Erikom Binderom či Metamorfózy Václava Havla, v ktorom podľa stredovekých postupov vytvoril ikony Václava Havla ako svätca," hodnotí PR manažérka Zuzana Kizáková.

 

Viktor Frešo (* 1974) je slovenský fotograf, výtvarník a konceptualny umelec. Vnuk herca a režisera Paľa Bielika. Do povedomia verejnosti sa dostal mimo iného ako spolupracovník Davida Černého s ktorým sa podieľal aj na jeho diele Entropa.

Vyštudoval bratislavskú Vysokú školu výtvarných umení a Akadémii výtvarných umení v Prahe, ktorú ukončil roku 2003. Jeho práce a celkový prístup k súčasnému umeniu spočíva v tom, že Frešo vytvára tzv. koncepty a projekty, v ktorých je kritický a agresívne vyjadruje pohŕdanie súčasnou výtvarnou scénou s podtónem ľahkosti a humoru. Vo svojej tvorbe používa dôraz na svoje ego a sebairóniu.

Zdroj: wikipédia
01 - Modified: 2022-12-02 05:39:58 - Feat.: - Title: V Berlíne vydražili Kandinského akvarel ukradnutý pred rokmi v Poľsku 02 - Modified: 2022-11-28 13:08:54 - Feat.: - Title: Slovák, ktorý napadol policajtov v Miškovci, ide do väzby 03 - Modified: 2022-11-25 18:01:18 - Feat.: - Title: Pre úspech plánu obnovy je treba čo najväčší počet aktérov, zhodla sa rada vlády 04 - Modified: 2022-11-06 20:27:00 - Feat.: - Title: HN24: V Berlíne si uctili pamiatku cyklistky, ktorej smrť vyvolala hnev voči aktivistom 05 - Modified: 2022-11-06 08:15:33 - Feat.: - Title: Čistokrvné šialenstvo či tvorivý zámer? Títo slávni umelci sa rozhodli zničiť svoje unikátne diela
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
03. december 2022 16:06