StoryEditor

RTVS sa bráni tvrdej kritike historikov. Dokument má preberať fašistickú propagandu

24.06.2015, 15:53
Autor:
TASRTASR

RTVS rozhodne odmieta tvrdenia, že dokumentárny film Garda, ktorý nedávno odvysielala, bol nevyvážený. Reaguje tak na list viacerých historikov, ktorí tvrdia, že vo filme sa vyskytli viaceré faktografické chyby, nepresnosti a vyčítajú mu taktiež účelovú manipuláciu s faktami. TASR informovala Dominika Šulková, manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS.

RTVS sprostredkovala k téme vyjadrenie režiséra dokumentu Ivana Ostrochovského. „Reakcia na film je plná nedoložených obvinení a vyslovených klamstiev,“ uviedol. Klamstvo je podľa neho v prvom rade to, že list označuje vypovedajúcich vo filme za gardistov. „Nikto z vypovedajúcich nie je členom Hlinkovej gardy, čo je zrejmé z titulkov uvedených vo filme,“ povedal režisér. Autorom listu taktiež vyčíta, že nespomenuli, že v dokumente sa nachádzajú aj obete činnosti Hlinkovej gardy. „Ide o troch židovských preživších a dvoch českých občanov, ktorých rodiny boli vyhnané zo Slovenska. Takže pomer obetí a vypovedajúcich je päť a päť,“ skonštatoval režisér.

Najdôležitejšou úlohou filmu Garda bolo podľa režiséra ukázať, ako štát manipuloval pomocou propagandy myslenie Slovákov a čo táto manipulácia spôsobila.

„Do dnešných dní boli v slovenskej kinematografii zrealizované stovky filmov o komunistických odbojároch, povstalcoch a obetiach represálií režimu - politických oponentoch, Čechoch, Rómoch, občanoch židovskej národnosti a iných. Bolo pre mňa zarážajúce, že za 70 rokov nedostali priestor pri zobrazovaní tohto obdobia aj ľudia, ktorí boli súčasťou režimu a ktorí sa tou či onou mierou podieľali na zločinoch spáchaných v tomto období. Ak dnes pisatelia listu tvrdia, že niekto má väčšie a niekto menšie právo hovoriť o zobrazovanom období, ako aj to, že niektoré pravdy sú dôležitejšie ako iné, tak to považujem za návrat normalizácie do nášho rozmýšľania o našich dejinách a identite,“ uzavrel režisér.

Na "účelovosť filmu a faktografické chyby" upozornili v spoločnom stanovisku riaditeľ Historického ústavu SAV Slavomír Michálek, riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič, riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev a Eduard Nižňanský z Katedry všeobecných dejín na Univerzite Komenského v Bratislave.

"Najväčším problémom je účelová, niekedy až primitívna manipulácia s faktami, dokonca mnohokrát až mechanické preberanie dobovej propagandy totalitného režimu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany," uviedli historici v spoločnom stanovisku.

O manipulácii s faktami má podľa nich svedčiť "selektívny výber výpovedí účinkujúcich, bývalých členov Hlinkovej gardy a osôb, ktoré pracovali pre vtedajší režim". Historici tiež kritizovali, že vo filme nedostali priestor na vyjadrenie ľudia z radov protifašistického odboja.

01 - Modified: 2007-07-03 16:03:50 - Feat.: 0 - Title: Zvažujeme, či si klienti DSS, ktorí vystúpia, budú môcť ponechať úspory
01 - Modified: 2023-03-21 14:07:50 - Feat.: - Title: Fyzicky som žena, no geneticky som muž, tvrdí bývala misska. Prišla na to, keď lekár zistil, že nemá maternicu 02 - Modified: 2023-03-18 12:03:58 - Feat.: - Title: Rozdali Radio Head Awards 2022. Cenu získali kapela Para, posledný album Mekyho Žbirku, ale aj projekt Slovenská Tepláreň 03 - Modified: 2023-03-18 10:00:00 - Feat.: - Title: Netflix uviedol provokatívny dokument o stránke PornHub. Toto sú najzásadnejšie odhalenia, ktoré tvorcovia odkryli 04 - Modified: 2023-03-17 11:43:22 - Feat.: - Title: Vieme prví: Marek Makara má skončiť v O 5 minút 12 05 - Modified: 2023-03-10 10:40:17 - Feat.: - Title: VIDEO Internetom sa šíri film ZLOvensko. Ukazuje dopady hybridnej vojny na Slovákov, ktorí milujú Rusko a Putina
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
25. marec 2023 09:50