Impresionistické tendencie v slovenskom maliarskom umení predstavuje nová výstava v Slovenskej národnej galérii (SNG). Pod názvom Impresionizmus Sk po prvý raz na Slovensku komplexne a v najväčšom rozsahu mapuje výtvarné umenie záveru 19. a začiatku 20. storočia. "Touto výstavou pre rekonštrukciu SNG suplujeme chýbajúcu stálu expozíciu umenia z toho obdobia. Je to pekná výstava," na dnešnej vernisáži uviedla generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.
Skutecký: Loď
Kurátor výstavy Július Barczi urobil výber 120 obrazov zo zbierok SNG, regionálnych galérií, od súkromných zberateľov i z Maďarskej národnej galérie. "Takáto veľká výstava impresionizmu na Slovensku ešte nebola a nebude mať reprízu v inom meste. Prelom storočí bolo obdobie, v ktorom sa položili základy slovenského moderného umenia. Sú to krásne zreštaurované diela," povedal pre TASR Barczi.
Zrod impresionistickej maľby nie náhodou predstavuje prechod od témy k obrazu, ktorý sa stal záznamom a svedectvom o farbách, svetle a náladách. Rovnako ako revoltujúci impresionisti v Paríži aj naši umelci pociťovali potrebu aspoň symbolicky opustiť akademické prostredie, čo vyvolalo potrebu tvorby v uvoľnenejších miestnych i vzdialenejších umeleckých kolóniách a na vidieku. Expozícia na treťom poschodí Esterháziho paláca SNG potvrdzuje, aké bolo umenie u nás v čase, keď tvorili Manet, Monet, Pissarro, Renoir či Degas. Ako si slovenskí umelci a ich kolegovia tvoriaci na Slovensku osvojili ten maliarsky "zázrak" farby, svetla a nového priestoru na obrazoch.
Andorko: Manželia pri stole
Výstava teda sleduje domáce umenie cez prizmu kritérií svetového umenia a snaží sa ho vložiť do širšieho, aspoň stredoeurópskeho kontextu. Ponúka divákom nevšedný vizuálny zážitok z diel umelcov, ktorí k sebe jednoducho patria a sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry. Popri známych maliaroch ako sú Dominik Skutecký, Ladislav Mednyánszky a Martin Benka návštevníci uvidia aj vzácne diela šarišských rodákov Pála Szinyeiho Merseho, Tivadara Zemplényiho či doteraz nikdy nevystavované plátna jednej z mála maliarok v našom umení začiatku 20. storočia Želmíry Duchajovej-Švehlovej. V kolekcii diel sú aj maľby Gustáva Mallého, Jaroslava Augustu, Ferdinanda Katonu, Józsefa Rippl-Rónaia, Gézu Mészőlya, Konštantína Kővariho-Kacsmarika, Maximiliána Schurmanna, Jozefa Hanulu a ďalších autorov.
Súčasťou výstavy je "impresionistická" záhrada, zelený bod v átriu Esterháziho paláca. Záhrady a príroda boli totiž jedným z najdôležitejších námetov impresionistických maliarov. Autorom návrhu je ateliér 2ka, landscape architects, menovite Ivana Pasečná, Peter Pasečný a Lenka Korbeľová. Výstava potrvá do 25. mája a dopĺňa ju vyše 180-stranový katalóg s reprodukciami všetkých prezentovaných diel a viacerými odbornými textami.
StoryEditor
V SNG je najväčšia slovenská výstava impresionistických diel
Súčasťou novej výstavy s názvom Impresionizmus Sk je "impresionistická" záhrada, zelený bod v átriu Esterháziho paláca.