Projekciou tragikomédie Grand Budapest Hotel amerického režiséra Wesa Andersona sa včera večer začal v nemeckom hlavnom meste 64. ročník tradičného medzinárodného filmového festivalu Berlinale. Na svetovej premiére tejto snímky, ktorá by do slovenských kín mala prísť 20. marca, sa priamo v dejisku festivalu zúčastnili aj viaceré osobnosti z jej hviezdneho obsadenia, napríklad Bill Murray, Ralph Fiennes, Jeff Goldblum a Tilda Swintonová.
Neboli však jedinými prominentnými hosťami úvodného večera festivalovej prehliadky. V Berlíne by nemala chýbať ani ďalšia hollywoodska hviezda Bradley Cooper, ako aj domáci režiséri Tom Tykwer a Volker Schlöndorff, či herci ako Mario Adorf, Hannelore Elsnerová, Moritz Bleibtreu alebo americký režisér David O. Russell.
Na podujatí, ktoré potrvá do 16. februára, premietnu asi štyri stovky filmov, 20 z nich v hlavnej súťaži o Zlatého medveďa. O jeho laureátovi i nositeľoch Strieborných medveďov rozhodne medzinárodná odborná porota pod vedením amerického producenta Jamesa Schamusa. Jej členmi budú herci Christoph Waltz (Rakúsko), Tony Leung (Čína), Trine Dyrholomová (Dánsko) a Greta Gerwigová (USA), producentka filmov o agentovi 007 Jamesovi Bondovi Barbara Broccoliová (USA), ako aj režisér Michel Gondry (Francúzsko) a iránska filmárka Mitra Farahani, žijúca v Paríži.
Slovenská ani česká kinematografia nemajú zastúpenie tak v hlavnej súťaži, ako aj v súťaži krátkometrážnych filmov.
V sekcii Forum premietnu slovenský dokument Zamatoví teroristi, ktorý nakrútila trojica režisérov Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík. Snímka získala vlani na festivale v Karlových Varoch ocenenie Federácie filmových kritikov FEDEORA, v Berlíne ju uvedú v medzinárodnej premiére.
Hneď štyri filmy budú reprezentovať v hlavnej súťaži nemeckú produkciu, aj keď väčšina z nich vznikla v koprodukcii so zahraničnými partnermi. Viaceré želiezka v ohni bude mať aj ázijská kinematografia vďaka produkciám z Číny a Japonska. Juhoamerický kontinent budú tentoraz zastupovať snímky z Argentíny, americkú produkciu film Boyhood režiséra Richarda Linklatera s Patriciou Arquettovou a Ethanom Hawkeom v hlavných úlohách.
Na produkcii ďalších vybraných filmov v hlavnej sekcii - celkove 23 snímok, z ktorých však tri premietnu mimo súťaže - sa spolupodieľali Alžírsko, Belgicko, Brazília, Cyprus, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Kanada, Nórsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko, Uruguaj a Veľká Británia.
Prvým známym laureátom ocenenia z tohtoročného Berlinale je britský režisér Ken Loach, ktorý si prevezme Čestného Zlatého medveďa za celoživotné dielo. Vedenie festivalu navyše pripravilo na jeho počesť premietanie jeho najvýznamnejších prác.
Organizátori dodatočne zaradili do programu festivalu aj spomienkové projekcie prác troch umelcov - významných postáv svetovej kinematografie, ktorí zomreli v uplynulých dňoch. Ide o rakúskeho oscarového herca a režiséra Maximiliana Schella, maďarského režiséra Miklósa Jancsóa a amerického oscarového herca Philipa Seymoura Hoffmana.
Retrospektívna prehliadka Berlinale 2014 sa sústredí na rôzne štýly osvetlenia vo vybraných štýloch filmovej produkcie z rôznych dekád obdobia rokov 1915-1950, ako sa prejavili v americkej, európskej i japonskej kinematografii.
Na záver festivalu, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie podujatia svojho druhu kategórie A a súčasne aj najnavštevovanejšie, by mali diváci vidieť film ocenený hlavnou trofejou.
StoryEditor