StoryEditor

V Cannes získal Zlatú kameru pre najlepší debut. Bratislava ho ocenila tiež

17.11.2015, 17:51
Autor:
TASRTASR

Dve ocenenia si zo 17. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, ktorý končí dnes, odnáša debut kolumbijského režiséra Césara Augusta Aceveda Pôda a tieň (La tierra y la sombra, 2015), za ktorý v Cannes získal Zlatú kameru pre najlepší debut. Zobrazuje život staršieho farmára, ktorý sa po rokoch vracia na svoj statok a zmieruje sa s minulosťou a chybami, ktorých sa dopustil. 

Trailer oficial - LA TIERRA Y LA SOMBRA dirigida por César Acevedo from Burning Blue on Vimeo.

 


 Okrem hlavnej ceny Grand Prix za najlepší hraný film a "za silné a zároveň tlmené stvárnenie očividne jednoduchého príbehu" udelili tejto snímke v Bratislave tiež Cenu FIPRESCI "za vyrovnaný, uvážený a precízny pohľad na rodinu ako poslednú obeť kapitalizmu, parazita ničiaceho zdroje, na ktorých je sám závislý."

V kategórii najlepší režisér získala ocenenie iránska filmárka Ida Panahandeh za film Nahid (2015), ktorú porota ocenila "za pôsobivé vykreslenie komplikovanej rodinnej situácie". Nahid patrí k priekopníckym iránskym filmom, ktoré poukazujú na problémy rozvedených žien, vrátane ich práva na opateru detí, a dotýkajú sa problematiky dočasných manželstiev.

Cenu za najlepší ženský herecký výkon získali ex aequo Niki Karimi a Sahar Ahmadpour vo filme Streda, 9. mám (Chaharshanbeh, 19 Ordibehesht, r. Vahid Jalilvand) "za dva emocionálne hutné a jednoznačne autentické herecké výkony. Tento film si rovnako odniesol ocenenie študentskej poroty. Navid Mohammad Zadeh dostal Cenu za najlepší mužský herecký výkon vo filme Nahid (r. Ida Panahandeh) "za komplexný, ucelený a uveriteľný portrét".

Cena za najlepší dokumentárny film patrí snímke Nemecká mládež (Une Jeunesse Allemande, r. Jean-Gabriel Périot) "za jedinečný archívny rešerš a jasnú estetickú víziu, ktorá v konfrontácii s politikou prebúdza rebelantského ducha umenia". V kategórii najlepší krátky film uspela grécka snímka Washingtonia (2014, r. Konstantina Kotzamani) "pre mnohosť pôžitkov, ktoré poskytuje. Jeho hĺbka a nejednoznačnosť umožňuje rôznorodosť interpretácií a vyvažuje záležitosti rozumu a srdca".

Zvláštne uznanie si z tohtoročného MFF Bratislava odniesla dánsko-srbská snímka Flotel Europa (r. Vladimir Tomič) "za rezonujúci film, ktorý využíva spomienky na priateľstvo a lásku z detstva za účelom vyjadrenia pocitov človeka, ktorý sa snaží ukotviť neustále sa meniacu definíciu domova".

Laureátkou ocenenia a držiteľkou pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy v roku 2015 sa za dlhoročnú umeleckú tvorbu stala významná slovenská herečka Emília Vášáryová.

 

 

 


 

01 - Modified: 2007-11-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Oslavy novembra. Prídu aj extrémisti
01 - Modified: 2022-11-22 15:00:00 - Feat.: - Title: Už zajtra začína Filmový festival inakosti. Pozri sa, na čo všetko sa môžeš tešiť 02 - Modified: 2022-09-20 10:57:07 - Feat.: - Title: Nakrútil film o pedofílii, z premietania na festivale ho stiahli. Detskí herci vraj boli vystavení nahote a alkoholizmu 03 - Modified: 2022-07-04 16:11:14 - Feat.: - Title: FOTOGALÉRIA: Najkrajšie róby z filmového festivalu v Karlových Varoch. Kto zažiaril na červenom koberci? 04 - Modified: 2022-06-18 11:00:00 - Feat.: - Title: Fest Anča sa tohto roku pozrie na ženy v animácii 05 - Modified: 2022-05-20 07:00:00 - Feat.: - Title: FOTOGALÉRIA: Prehliadka filmov či výstrihov? Julia Roberts dala v Cannes všetkým na frak
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
07. jún 2023 17:11