Plejáda top hviezd každý deň zvýrazňuje skutočnosť, že 72. benátsky festival potvrdzuje svoju vysokú profiláciu aj v ostro sledovanom mediálnom uhle pohľadu, a, samozrejme, aj v očakávanom diváckom ošiali. Jake Gyllenhaal (Everest), Johnny Depp (Čierna omša), Idris Elba (Beštie bez národnosti), Eddie Redmayne (Dievča z Dánska), Kristen Stewart (Rovnakí), Shia LaBeouf (Muž na odstrel), Tilda Swinton a Ralph Fiennes (Veľká bomba) sú tie najznámejšie mená, čo prišli zatiaľ osobne predstaviť svoje filmy.
Oscarové očakávania
A už tradične sa na benátskom Lide objavujú prvé horúce tipy pre nadchádzajúcu oscarovú sezónu. Dievča z Dánska režiséra Toma Hoopera (Kráľova reč) bolo poctené desaťminútovým standing ovation pri svojej galapremiére vo festivalovom paláci a titulný predstaviteľ Eddie Redmayne (33-ročný oscarový laureát za stvárnenie Stephena Hawkinga v snímke Teória všetkého) sa stal okamžitým potenciálnym laureátom aj pre ďalšie výročné ocenenie americkej akadémie, rovnako ako Johnny Depp za majstrovskú interpretáciu bostonského mafiána Burglera v Čiernej omši.
Veľmi slušné prijatie zaznamenala aj snímka Spotlight režiséra Toma McCarthyho s Michaelom Keatonom a Markom Ruffalom v autentickom príbehu investigatívnych novinárov, odkrývajúcich pedofíliu v cirkevných kruhoch v 90. rokoch, zhodou okolností tiež v Bostone. Uznanie si vyslúžila tiež francúzska dobová dráma Marguerrite Xaviera Giannoliho, ktorú americký magazín Variety označil za „ohromnú satiru“. Najlepšie kritiky získala zatiaľ filozoficko-umenovedná esej Francofonia ruského tvorcu Alexandra Sokurova, ktorá – ako sa už teraz očakáva – amerických akademikov skôr nezaujme.
Výročie atentátu
Príslovečným dielom, ktoré spoľahlivo rozdeľuje filmových kritikov, sa tentoraz stal provokatívny politický triler Amosa Gitaia s názvom Rabin, posledný deň. Zhodou okolností v novembri uplynie dvadsať rokov od atentátu na vtedajšieho izraelského premiéra Jicchaka Rabina. Išlo o najvyššieho predstaviteľa židovského štátu, ktorý sa stal veľmi obľúbenou, ale na druhej strane krajne nepohodlnou persónou v neochvejnom úsilí o zachovanie trvalého mieru na Strednom východe. Opus skúseného režiséra je dômyselnou kombináciou inscenovaných udalostí z rôznych pohľadov, s dobovými i novoobjavenými archívnymi dokumentmi.
Hoci páchateľ (25-ročný pravicovo orientovaný náboženský študent) bol okamžite zadržaný, obsiahle vyšetrovanie prípadu odhalilo „prekvapujúco“ deprimovanú a sužovanú spoločnosť, charakterizovanú množstvom náboženských, ideologických a kultúrnych problémov, ktoré však pretrvávajú dodnes. A práve to je lajtmotív Gitaiovho filmu. Ako sám uviedol, „som znepokojený rastúcimi prejavmi násilného židovského náboženského extrémizmu v izraelskej sekulárnej spoločnosti.“ Aj preto musel nakrútiť tento film, ktorý je podľa neho viac o prítomnosti ako o minulosti. „Podľa môjho názoru Rabin bol jedinou osobnosťou, ktorá dokázala nielen načrtnúť, ale bola by bývala aj presadila vhodnú alternatívu pre komplikovanú izraelskú spoločenskú situáciu.“
Z Benátok Peter Nágel,
riaditeľ Art Film Festu