TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Nový Kerekesov film Cenzorka bude mať svetovú premiéru v Benátkach

26.07.2021, 16:04
Autor:
TASRTASR
Hoci takmer všetky protagonistky hrajú seba samé, nový Kerekesov film nie je dokumentárny.

Slovenský režisér a producent Peter Kerekes strávil šesť rokov návštevami a nakrúcaním v ukrajinskej ženskej väznici. Jeho nový film Cenzorka bude mať svetovú premiéru na filmovom festivale v Benátkach, ktorého 78. ročník sa uskutoční od 1. do 11. septembra.

"Snímka sa predstaví v súťažnej sekcii Orizzonti, porote bude predsedať oscarová nominantka, uznávaná bosnianska režisérka Jasmila Žbanić," TASR informovala PR manažérka Zuzana Kizáková.

Príbeh z ruskej ženskej väznice

"Z mnohých príbehov žien v Kolónii 74 ma inšpiroval najväčšmi príbeh Lesji, ktorá zabila svojho muža zo žiarlivosti a do väzenia prišla už tehotná. Jej pôrodom sa začína film," hovorí Kerekes k filmovému príbehu Lesji, ktorá si odpykáva sedemročný trest odňatia slobody v jednej z odeských ženských väzníc na Ukrajine.

Práve porodila svoje prvé dieťa a stáva sa súčasťou sveta zloženého iba zo žien - spoluväzenkýň každého veku, manželiek a vdov, dcér, sestier, tehotných žien, matiek s deťmi, dozorkýň.

Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú dozorkyne.

A pokiaľ väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci.

Slovenská koprodukcia

Hoci takmer všetky protagonistky hrajú seba samé, nový Kerekesov film nie je dokumentárny. "Snažili sme sa k väzenkyniam priblížiť čo najviac, nakrúcali sme nielen ich, ale aj s nimi," vysvetľuje režisér s tým, že si prial, aby sa film stal kolektívnou autentickou spoveďou odsúdených matiek.

"Nielen prostredníctvom rozhovorov s ich skutočnou dozorkyňou a spovedníčkou v jednom, Irinou, ale aj prostredníctvom situácií, ktoré vo filme zachytávame bez slov - chvíľ samoty, keď im vezmú deti a ony bezmyšlienkovite dojedajú narodeninovú tortu, alebo aj krátkych zábleskov šťastných chvíľ, keď zabudnú na to, že sú vo väzení."

Snímka už počas realizácie získala ocenenia Works in Progress na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary v roku 2017 a o rok neskôr zvíťazila ako Najlepší projekt na MFF Odesa.

Film vznikol v koprodukcii Slovenska, Česka a Ukrajiny. Scenár spoločne s Kerekesom písal Ivan Ostrochovský, za kamerou stál Martin Kollár.

Cenzorka príde do slovenských kín na jeseň.

01 - Modified: 2020-12-10 15:25:46 - Feat.: 0 - Title: Medzinárodný úspech. Slovenského spisovateľa ocenili publicisti z najvýznamnejších európskych médií 02 - Modified: 2021-06-16 08:34:13 - Feat.: 0 - Title: Barabášov film Everest o hrdinstve slovenskej štvorice ocenili na zahraničnom festivale
01 - Modified: 2023-09-30 06:32:50 - Feat.: - Title: Európske hlavné mesto kultúry 2024 upozorňuje na umenie ukoristené nacistami 02 - Modified: 2023-09-29 08:00:00 - Feat.: - Title: Tieto filmy ti otvoria oči. Režiséri z celého sveta prinášajú opačný pohľad na migračnú krízu cez skutočné ľudské osudy 03 - Modified: 2023-09-28 13:14:00 - Feat.: - Title: Ruské kiná obchádzajú sankcie. Tajne púšťajú Barbie ako upútavku pred krátkymi domácimi filmami 04 - Modified: 2023-09-27 11:00:00 - Feat.: - Title: Kazma zavrel svoj trezor, peniaze nikto nevyhral. Čo s miliónom spraví, ešte nevie 05 - Modified: 2023-09-23 11:30:00 - Feat.: - Title: Filmy pre dospelých sú tiež tak trochu šport. Sleduj trailer na film o českej skokanke, ktorá sa po zranení stala p*rnoherečkou
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
02. október 2023 01:27