Reuters
StoryEditor

V Panamskej kauze nie som dôležitý, vyhlásil slávny režisér v Cannes

18.05.2016, 09:00
Autor:
ČTKČTK

Španielsky režisér Pedro Almodóvar predstavil na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes svoj nový film Julieta, ktorý sa uchádza o cenu v hlavnej súťaži. Na tlačovej konferencii sa ale tento oscarový režisér a scenárista tiež obhajoval v súvislosti s kauzou panamských dokumentov, v ktorej medzi tisícami ďalších ľudí figuruje so svojím bratom Agustínom.

"Moje a bratovo meno sú tie najmenej dôležité z celých panamských dokumentov," povedal Almodóvar. "Keby to bol film, neboli by sme ani v titulkoch. Ale španielske médiá s nami robia, ako by sme boli hlavné postavy. Pritom je tam toľko mien, ktoré ešte neboli vôbec vyšetrované," vyhlásil v Cannes šesťdesiatšesťročný autor slávnych filmov Všetko o mojej matke či Hovor s ňou.

Almodóvar so svojím bratom sa objavili v nedávno zverejnených dokumentoch panamskej právnej firmy Mossack Fonseca, ktorá pomáhala klientom čo najefektívnejšie sa vyhnúť plateniu daní. Režisér pôvodne plánoval zrušiť všetky propagačné akcie spojenie s novým filmom, nakoniec ale do Cannes dorazil a zúčastnil sa tlačovej konferencie. Jeho nový film, ktorý rozpráva melodrámu o lúčení a stratách, vznikol podľa krátkych poviedok spisovateľky Alice Munro o žene vracajúcej sa za svojím životom a komplikovaným vzťahom k svojej dcére.


Almodóvar o filme povedal, že by na neho mali všetci ísť. "Pre mňa je veľmi vzrušujúci a dúfam, že pre ostatných bude tiež," uviedol režisér, v ktorého filmoch nikdy nechýba vášeň, provokácia a čierny humor. Diváci ich buď nadšene ospevujú, alebo zanietene odsudzujú.

Julieta rozpráva o vzťahu matky a dcéry, podobne ako aj mnoho predchádzajúcich Almodóvarových snímok. "Vyrástol som medzi ženami ... na muža si spomínam letmo. Nikdy neboli doma, čas, kedy nepracovali, trávili v baroch," vysvetlil kedysi Almodóvar skutočnosť, prečo sú vo väčšine jeho filmov hlavnými protagonistkami ženy; ako napríklad v snímke Volver s Penélope Cruz či v oscarovom filme Všetko o mojej matke.

01 - Modified: 2023-05-20 17:05:00 - Feat.: - Title: Film o veliteľovi koncentračného tábora v Osvienčime si na festivale v Cannes vyslúžil ovácie 02 - Modified: 2023-05-17 12:09:22 - Feat.: - Title: Trapas na červenom koberci? Tieto dámy stavili na šaty z rovnakej dielne 03 - Modified: 2023-05-16 10:54:13 - Feat.: - Title: Trapasy z veľkolepého festivalu v Cannes. Tieto si neustrážili rozparky a dekolty 04 - Modified: 2023-05-16 05:44:00 - Feat.: - Title: Francúzskym filmom s Deppom v hlavnej úlohe sa dnes začne filmový festival v Cannes 05 - Modified: 2023-05-15 07:59:42 - Feat.: - Title: V utorok štartuje filmový festival v Cannes, o úvod sa postará Depp v úlohe Ľudovíta XV.
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
28. máj 2023 17:15