Zuzana Mauréry vo filme Učiteľka.Forum Film
StoryEditor

Slovensko-český film Učiteľka bude súťažiť na festivale v Karlových Varoch

03.06.2016, 10:30
Autor:
TASRTASR

​Autorská dvojica Hřebejk - Jarchovský opäť potvrdila, že ich vzájomná spolupráca prináša výnimočné filmové tituly. Ich najnovší film Učiteľka bol v silnej konkurencii vybraný do hlavnej súťaže 51. ročníka festivalu v Karlových Varoch, kde bude 4. júla uvedený vo svetovej premiére.

Snímka o učiteľke, ktorá manipuluje žiakmi a ich rodičmi, vznikla v slovensko-českej koprodukcii s hlavným producentom, spoločnosťou PubRes (Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská). Českú stranu zastúpila mladá producentská spoločnosť Offside Men producenta Ondřeja Zimu a režiséra Jana Prušinovského, ktorá má na konte seriál Štvrtá hviezda a Českými levmi ocenený film Kobry a užovky.

Hlavnú úlohu zdanlivo empatickej a láskavo vyzerajúcej učiteľky stvárnila Zuzana Mauréry. Prostredníctvom žiakov manipuluje s ich rodičmi za účelom osobného obohatenia, či už v podobe materiálnych výhod, alebo dokonca vidiny milostného pomeru. Nielen z obavy o prospech svojich milovaných detí väčšina rodičov nátlaku triednej učiteľky základnej školy podľahne. Nájdu sa však tri rodiny, ktoré sa rozhodnú učiteľke vzoprieť, a vzniknutú situáciu sa spoločne s riaditeľkou školy pokúsia zvrátiť na konšpiratívnej triednej schôdzke.

Dej snímky o sile ľudského charakteru, inšpirovanej skutočnou udalosťou, skorumpovanosti, malosti a vypočítavosti sa síce odohráva na začiatku 80. rokov, ale ide o príbeh univerzálny, ktorý by sa mohol odohrať kdekoľvek a v akejkoľvek dobe. "Každý dospelý a väčšina detí zažili situáciu, keď cítili, že to, čo je práve momentálne výhodné, je zároveň nesprávne. A naopak, že zachovať sa podľa svedomia alebo len dobrého vychovania môže byť nebezpečné alebo veľmi nevýhodné. Preto tomuto príbehu môže porozumieť každý," uviedol k svojej novinke režisér Jan Hřebejk. Príbeh z pera Petra Jarchovského odkazuje svojou atmosférou, stvárnením a témou k filmu Musíme si pomáhať. "A ako nebol témou Musíme si pomáhať holokaust alebo nacizmus, tak tu nehovoríme o komunizme a šikanovaní. Našou témou je skrátka strach, oportunizmus a ľudská dôstojnosť," dodal Hřebejk.

Vo filme ďalej účinkujú Csongor Kassai, Peter Bebjak, Zuzana Konečná, Martin Havelka, Ondřej Malý. V jednej z hlavných detských rolí sa predstaví aj vnuk Mariána Labudu Richard. V kinách si Učiteľku budú môcť pozrieť slovenskí i českí diváci od 21. júla.

01 - Modified: 2023-06-06 11:48:34 - Feat.: - Title: Legendárna Fontána pre Zuzanu ožije po 40 rokoch. Máte sa na čo tešiť, odkazujú tvorcovia 02 - Modified: 2023-06-05 12:17:20 - Feat.: - Title: Natáčanie filmu Barbie s Margot Robbie spôsobilo svetový nedostatok ružovej farby. Od dodávateľa ju vykúpili takmer všetku 03 - Modified: 2023-05-24 13:07:55 - Feat.: - Title: Dano Heriban stvárnil Alexandra Dubčeka v doteraz neodvysielanej dráme, diváci si nový film pozrú na jeseň 04 - Modified: 2023-05-22 19:11:43 - Feat.: - Title: Herečka Jennifer Lawrence na festivale v Cannes všetkých šokovala. Tajne pracovala na dokumente o Talibane 05 - Modified: 2023-05-22 09:05:00 - Feat.: - Title: Zabudnutý hudobník stalinskej éry. Najprv sa podieľal na komunistickej propagande, potom náhle zmenil názor
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
07. jún 2023 11:35