V južnej Číne sa koná tradičný festival psieho mäsa, z ktorého sa pripravujú najrôznejšie špeciality. Aby bol produkt čo najčerstvejší, zabíjajú kuchári zvieratá priamo na mieste.
Stáročná tradícia
Najmä tieto praktiky vyvolali ostrú kritiku a protesty ochrancov práv zvierat. Obyvatelia juhočínskeho mesta Jü-lin si naopak sťažujú, že kampaň aktivistov škodí miestnej tradícii.
V Číne je ročne na mäso zabitých okolo desať miliónov psov, konzumácia psieho mäsa sa ale v tejto krajine postupne znižuje. Tradícia jedenia psieho mäsa je v Číne, Južnej Kórei a ďalších ázijských krajinách stará bezmála päťsto rokov.
Stúpenci tejto praktiky tvrdia, že psie mäso je pre ľudí zdravé a v letných mesiacoch zmierňuje účinky horúčavy. Jedenie psov sa podľa nich nijako nelíši od konzumácie iných živočíšnych druhov.
Nepomohli ani milióny podpisov
Bojovníci za práv zvierat tento rok vystupňovali protestnú kampaň, počas ktorej zhromaždili 11 miliónov podpisov pod petíciu vyzývajúcu na zrušenie akcie.
Kritici poukazujú na to, že psy sú pred utratením vystavené veľmi krutému zaobchádzaniu. Sú držané v malých klietkach, kde ich je často niekoľko pohromade.
Zvážaní sú zo všetkých kútov zeme, takže do Jü-Linu zvyčajne dorazia v zúboženom stave, hladní, dehydrovaní, zmlátení a vyčerpaní. Mnohé z nich cestou uhynú.
Mnohé psy majú stále na krku obojky, čo svedčí o tom, že boli ukradnuté ich majiteľom. To je totiž pre obchodníkov podstatne lacnejšie než sa živiť chovom psov na mäso.
Vo väčšine oblastí Číny nie je konzumácia psov v súčasnosti bežná a mnoho Číňanov naopak teraz chová psov ako domácich miláčikov. Psa ako maznáčika má asi 30 miliónov čínskych domácností.
Upozornenie: Galéria nie je vhodná pre citlivé povahy.