StoryEditor

Získa Slovensko konečne Oscara? Do boja sme posunuli film Eva Nová

23.09.2016, 11:30
Autor:
TASRTASR

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) navrhla na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied  v kategórii cudzojazyčný film snímku Eva Nová režiséra Marka Škopa.

Slovenského nominanta na prestížne filmové ocenenie Oscar vyberali členovia SFTA zo 14 slovenských filmov, ktorých producenti potvrdili, že spĺňajú potrebné podmienky. Okrem vybraného titulu to boli aj filmy Wilsonov (réžia T. Mašín), Anton Srholec (réžia A. Čermáková), Čistič (réžia P. Bebjak), Čakáreň (réžia P. Korec), Vojtech (réžia V. Csudai), Červený kapitán (réžia M. Kollár), Agáva (réžia O. Šulaj), Stanko (réžia R. Boroš), Para nad riekou (réžia R. Kirchhoff, F. Remunda), Okhwan na ceste za slobodou (réžia. M. Mackovič), Zem, ktorá hľadá svoje nebo (réžia E. Praus), Učiteľka (réžia J. Hřebejk) a Sloboda pod nákladom (réžia P. Barabáš).

​Na základe výsledkov hlasovania členov akadémie prezídium SFTA potvrdilo, že film režiséra Marka Škopa Eva Nová bude reprezentovať Slovensko v boji o Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Snímka rozpráva príbeh ženy, ktorá bojuje o svojho syna. Pred rokmi ho opustila kvôli kariére. Dnes vychádza z protialkoholickej liečebne rozhodnutá napraviť niečo, na čo celé roky nemala odvahu. Každý si vraj zaslúži druhú šancu. Otázka je, či niekedy už nie je neskoro.

Žne úspechy
Film mal premiéru na MFF Toronto, kde získal prestížnu Cenu filmovej kritiky FIPRESCI, odvtedy bol uvedený na mnohých medzinárodných festivaloch a získal niekoľko ďalších cien. Zároveň bol tohto roku ocenený piatimi národnými filmovými cenami Slnko v sieti; v kategóriách najlepší hraný film za roky 2014 - 2015, najlepšia réžia, scenár, bodoval aj v obidvoch hereckých kategóriách, kde cenu za najlepší ženský herecký výkon získala Emília Vášáryová a Milan Ondrík za najlepší mužský herecký výkon. Eva Nová je prvý dlhometrážny hraný film režiséra Marka Škopa. Minulý rok sa o Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film neúspešne uchádzala slovenská snímka z dielne režiséra Ivana Ostrochovského Koza.

Novým prezidentom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie je od 19. septembra režisér Martin Šulík. Jeho viceprezidentmi sa stali Marek Leščák a Mirka Dírerová.

Oscar aj Igric
Film Eva Nová vo štvrtok rozšíril svoju zbierku ocenení aj o tri ceny Igric 2016, teda o ceny za najlepšie audiovizuálne dielo vytvorené na Slovensku v roku 2015. Vyhlasovateľmi cien Igric sú Literárny fond, Slovenský filmový zväz a Únia slovenských televíznych tvorcov. Igric je najstaršia národná filmová cena udeľovaná na Slovensku. Prvýkrát ceny udelili v roku 1967. Porota 27. ročníka udeľovania filmových cien hodnotila spolu 67 filmov a audiovizuálnych diel vyrobených v roku 2015. Režisér filmu Marko Škop získal Igrica za hranú tvorbu pre kiná a herečka Emília Vášáryová dostala cenu za ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele. Herci Milan Ondrík a Anikó Vargová získali za účinkovanie vo filme Eva Nová tvorivé prémie.

Český Mníchov

Českú republiku bude v boji o Oscara v kategórií neanglicky hovorených filmov zastupovať režisér Petr Zelenka s filmom Stratení v Mníchove. Českí kritici vyhlásili Zelenkovu snímku za najlepší domáci film roka 2015, na Českých levoch však od členov Českej filmovej a televíznej akadémie dostal len cenu za scenár a strih. „Mám ten film rád, taktiež som rád, že si na neho akademici spomenuli, a tú radosť nijako nezmenšuje, že Oscary pre cudzojazyčné filmy považujem za podvod," hovorí v rozhovore pre idnes.cz režisér nominovaného filmu Petr Zelenka.

01 - Modified: 2023-05-25 13:20:15 - Feat.: - Title: Tina Turnerová zažila peklo na zemi aj muzikantský raj. Rozviedla sa s netvorom a prišiel veľký comeback 02 - Modified: 2023-05-24 13:07:55 - Feat.: - Title: Dano Heriban stvárnil Alexandra Dubčeka v doteraz neodvysielanej dráme, diváci si nový film pozrú na jeseň 03 - Modified: 2023-05-24 12:00:16 - Feat.: - Title: O rozhovore s Danom Heribanom, ktorý už nevznikne: Každý sa chce rozprávať o herectve, ale nie som len to 04 - Modified: 2023-05-25 11:29:40 - Feat.: - Title: Na Slovensko premiérovo zavítajú majstri podmanivej pomalosti 05 - Modified: 2023-05-22 19:11:43 - Feat.: - Title: Herečka Jennifer Lawrence na festivale v Cannes všetkých šokovala. Tajne pracovala na dokumente o Talibane
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
04. jún 2023 00:24