StoryEditor

Škaredý syn a neochotná matka. Takto vidí režisér hviezdy svojho filmu

14.10.2016, 00:00
Autor:
TASRTASR

Do slovenských kín včera vstúpil nový český film Inštalatér. Režisérom, scenáristom, kameramanom i producentom snímky o mužovi, ktorý všetkým všetko opraví, ale vlastný život si do poriadku dať nedokáže, je Tomáš Vorel.

Po divácky úspešných tituloch Gympl a Vejška sa opäť vybral za novým príbehom mimo mesto. Štyridsiatnik Luboš Cafourek je svojrázny inštalatér z dedinky Tuchlovice neďaleko Prahy. Nemá auto a nepoužíva mobil. Telefonáty za neho vybavuje matka, ktorá riadi chod celej domácnosti a robí aj účtovníctvo. A všetky jeho pokusy o kontakt so ženami sa končia fiaskom.

Hviezdou neherec
Režisér Tomáš Vorel zveril hlavnú postavu v Česku mediálne, a to najmä reklamne, známej tvári. (Ne)hercovi Jakubovi Kohákovi, ktorého obsadil do menšej roly už aj v svojom predchádzajúcom filme Vejška.

​„Páčilo sa mi, ako hral a že je neherec, hrá decentne, málo. Aj to, ako čudne vyzerá, to ani nie je človek, to je nejaká opica, asi z Ruska. Zaujal ma tým, že je úplne iný, ako všetci, divný. A ten inštalatér by mal byť čudný," poznamenal na margo Jakuba Koháka so smiechom Vorel. „Inštalatér je úplne nová postava v českom filme, jedinečná a je dobre, že ju hrá úplne unikátny Kohák," podčiarkol režisér.

Život ako predloha
Tomáš Vorel svoj nový filmový príbeh odpozeral zo života. Film nakrútili podľa skutočných udalostí a postáv. Natáčalo sa v niekoľkých časových etapách (jar-leto-jeseň-zima-jar), z veľkej časti v obci Tuchlovice, v reálnom dome reálneho inštalatéra z Tuchlovíc. "Točili sme v Tuchloviciach, ale tiež v okolitých dedinkách a mestečkách, kam náš filmový inštalatér jazdí na bicykli opravovať pokazené umývadlá, odpady a záchody," opísal pozadie nakrúcania Inštalatéra režisér, kameraman a producent filmu Tomáš Vorel. 

Dvorná diva
Do nového počinu Vorel obsadil aj svoju dvornú herečku Evu Holubovú. Obsadenie však nebolo priamočiare ako v predchádzajúcich filmoch Tomáša Vorla. Holubová sa obávala, že nebude vierohodná matka 40-ročného starého mládenca. "Keď som jej volal, že mám pre ňu rolu matky Koháka, povedala, že sa na to cíti mladá, že to hrať nebude. Tak som skúšal Ninu Divíškovú, premýšľal som o Ive Janžurovej, Květe Fialovej... Nebolo to ono, pretože moje filmy sú len pre niektorých hercov. Mám taký štýl, že musím cítiť, že sa herec do toho štýlu hodí. A potom, keď som sa pozrel na fotku Koháka a Holubovej, oni majú úplne rovnaké oči a nos, povedal som si, že ju musím presvedčiť," povedal režisér na margo obsadenia Evy Holubovej, ktorú museli maskéri upraviť do veku Kohákovej matky. Svoje zohrali tiež kostýmy, ale hlavne sivá naondulovaná parochňa.

​Vo filme si okrem Jakuba Koháka a Evy Hubovej zahrali aj Petr Čtvrtníček, Petra Špalková, Filip Blažek, Jan Budař, Bára Poláková, Tomáš Matanoha a mnoho nehercov.

01 - Modified: 2023-03-24 08:06:31 - Feat.: - Title: RECENZIA Videli sme najnovší Vreskot: Napínavý a krvavý, našli sme však aj mínusy. Oplatí sa ísť do kina? 02 - Modified: 2023-03-21 14:07:50 - Feat.: - Title: Fyzicky som žena, no geneticky som muž, tvrdí bývala misska. Prišla na to, keď lekár zistil, že nemá maternicu 03 - Modified: 2023-03-20 15:22:21 - Feat.: - Title: Pol milióna 18-ročných Španielov má nárok na štátny príspevok 400 eur na kultúru 04 - Modified: 2023-03-21 08:15:01 - Feat.: - Title: Milan Ondrík v novej úlohe. Od módneho návrhára v ihličkách presedlal na mafiána Černáka 05 - Modified: 2023-03-17 09:13:59 - Feat.: - Title: Kultúrna chuťovka na tento víkend. Do Bratislavy mieri Harry Potter so symfonickým orchestrom
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
25. marec 2023 09:45