StoryEditor

Živé aj živelné mesto. Takto vyzerala Bratislava za Habsburgovcov

29.11.2016, 14:30
Autor:
HNstyleHNstyle
Vydrica, Michalská, vyliaty Dunaj. Lokality Bratislavy fascinovali aj známu vojvodkyňu.

Do Prešporského kalendára, ktorý vychádza už tretí rok, jeho zostavovatelia tentoraz vybrali 110-ročné fotografie arcivojvodkyne a zároveň vášnivej fotografky Izabely z Croÿ a Dülmenu.

Arcivojvodkyňa používala veľkorozmerné sklenené negatívy s rozmermi 21 x 27 cm, vďaka ktorým zhotovovala mimoriadne detailné zábery. Jej fotografické aktivity sa začali v Prešporku.​Celá rodina sa nechávala s obľubou fotografovať a na jej zvečňovaní sa podieľali viacerí fotografi. Izabeline umelecké fotografie uverejnili mnohé odborné časopisy a boli pravidelne vystavované aj na medzinárodných fotografických výstavách.

Jej hodnotné fotografické dedičstvo tvorí dnes súčasť zbierok Maďarského národného múzea v Budapešti. Bratislavské rožky ​Arcivojvodkyňa Izabela z Croÿ a Dülmenu, pochádzajúca z územia dnešného Nemecka, patrí medzi najsympatickejších členov a členky habsburskej dynastie. Jej manžel, arcivojvoda Friedrich Rakúsko-Těšínsky nadobudol vďaka dedičstvu obrovský majetok.

V rámci spoločenského života Prešporka bola stála prítomnosť arcivojvodskej rodiny považovaná za dôležitú udalosť, preto si svoje sídlo zriadila v bývalom Grassalkovichovom paláci. Spočiatku si palác prenajímala a v roku 1897 si ho kúpila.​Kalendár je v dispozícii do 22. decembra 2016 na vianočných trhoch v Bratislave, a to stánku OZ Bratislavské rožky na Františkánskom námestí v charitatívnej zóne vzadu pri fontáne.

Občianske združenie sa staží o

menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
29. september 2022 19:47