Táto fotografia zachytáva popravu deviatich kurdských rebelov a dvoch policajtov šáchovho režimu. Fotografia vznikla v roku 1979 a obletela celý svet. Získala Pulitzerovu cenu ako vôbec prvá fotografia od anonymného autora. Tým bol Jahangir Razmi, ktorý si cenu prevzal po 27-ich rokoch, keď jeho identitu aj s jeho súhlasom odhalil Wall Street Journalarchív
StoryEditor

Krvavá revolúcia a popravy začnú, keď... + 10 faktov o prevrate v Iráne

04.02.2017, 23:00

Kedy začína revolúcia? Kedy sa národ postaví proti diktátorovi a nezastaví sa ani pred hrozbou tajnej polície, zatýkania a popráv? Kedy vyjdú do ulíc tisícky ľudí aj napriek tomu, že im hrozí, že budú zastrelení?

Na tieto otázky odpovedá vo svojej útlej knižke, ktorú na Slovensku vydalo vydavateľstvo Absynt, poľský reportér Ryszard Kapuściński.  

Šáchov Irán
Šachinšach sa dá do slovenčiny preložiť ako kráľ kráľov. A presne to bol v Iráne Mohammad Reza Šach Pahlaví. Posledný monarcha, ktorý vládol tejto obrovskej moslimskej krajine so 77 miliónmi obyvateľov. Neobmedzený vládca, ktorý svoj vlastný ľud sklamal na toľko, že ho Iránci chceli zvrhnúť a zabiť. Aby si zachránil vlastný život, musel v januári 1979 utiecť z krajiny. O mesiac neskôr už krajinu ovládol moslimský vodca ajatolláh Chomejní a vznikla islamská republika.  

Revolučný Irán
Kedy teda začína revolúcia? Kapuściński na to dáva vo svojej knihe úplne jasnú odpoveď: „Skúsenosť človeka z davu: pri pohľade na blížiaceho sa policajta skameniem od strachu a začnem utekať...

A predsa tento raz všetko prebieha inak. Policajt kričí, ale človek neuteká. Stojí a díva sa na policajta. Pohľad je obozretný, ešte s omrvinkou strachu, ale zároveň už tvrdý a bezočivý. Presne tak! Človek z davu sa bezočivo, nebojácne pozerá na uniformovanú moc! Nehýbe sa z miesta.“

To je okamih, keď sa všetko zmenilo. Predchádzalo mu to, že Pahlaví ignoroval vlastných ľudí. Bohatstvo získané z predaja ropy investoval iba do vlastného luxusu, palácov a do vyzbrojovania armády a tajnej polície. Privlastnil si zlato krajiny a milióny poddaných ignoroval.

Odpor, ktorý jeho politika vyvolala, potláčal násilím až dovtedy, kým sa kyvadlo bolesti, strachu, nenávisti a zloby nepohlo jeho smerom a nezasadilo mu smrteľný úder. Dynastia, ktorá chcela vládnuť naveky, skončila v troskách aj napriek podpore svetových veľmocí.  

Poľský Irán
Ryszard Kapuściński dokázal na 150-tich stranách svojej knihy dokonale opísať príčiny vzniku islamskej revolúcie i náladu, ktorá v tamojšej spoločnosti panovala. Príbeh vzbury, ktorá vyústila do revolúcie, na základe ktorej diktatúru šacha vystriedala moslimská republika, ktorá má od demokracie tiež veľmi ďaleko.  

Poľský reportér aj v tejto knihe dokazuje, že bol majstrom svojho remesla. Jeho jedinečný štýl hry s jazykom, ktorý prekračuje hranice reportáže, do slovenčiny výborným prekladom preniesol Karol Chmel. Natíska sa iba jedna otázka. Prečo sme na tieto reportážne skvosty museli čakať tak dlho?

01 - Modified: 2022-12-07 10:25:57 - Feat.: - Title: V Nemecku zatkli 25 extrémistov. Plánovali násilný prevrat a nastoliť monarchiu 02 - Modified: 2022-10-16 04:40:47 - Feat.: - Title: Demonštranti v Tunisku odsúdili prezidentov "prevrat" a žiadali jeho odvolanie 03 - Modified: 2022-10-03 13:40:39 - Feat.: - Title: Puč v Kremli? Vzbura generálov? Už sa rieši, kto nahradí Putina 04 - Modified: 2022-09-26 06:58:21 - Feat.: - Title: Správy o puči v Pekingu: Čína za posledný rok zažila jeden malér za druhým, tvrdí expertka 05 - Modified: 2022-04-12 10:29:34 - Feat.: - Title: Irán dodáva Rusku zbrane. Čokoľvek protiamerické nám urobí radosť, hovoria militanti
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
09. december 2022 03:56