StoryEditor

Vo veku 95 rokov zomrela legendárna herečka Gina Lollobrigida

16.01.2023, 12:52
Autor:
TASRTASRČTKČTK

Úmrtie legendárnej talianskej herečky potvrdila jej rodina.

Vo veku 95 rokov zomrela legendárna talianska herečka Gina Lollobrigida. Oznámila to v pondelok jej rodina, informuje TASR podľa správy talianskej agentúry ANSA.

Lollobrigida, vlastným menom Luigina Lollobrigida patrila k najpopulárnejším európskym herečkám 50. a 60. rokov. Venovala sa tiež maľovaniu, sochárstvu a fotografovaniu.

K jej najslávnejším filmom patria Krásky noci, Fanfán Tulipán, Zvonár u Matky Božej, Chlieb, láska a žiarlivosť či Talianske prázdniny. Dvere do sveta filmu ju podľa denníka La Stampa otvorili filmy Pozor, banditi! z roku 1951 a práve Fanfán Tulipán, ktorý sa v kinách premietal o rok neskôr.

image

Talianska herečka Gina Lollobrigida na fotografii z 80. rokov. FOTO: Profimedia

Narodila sa ako druhá zo štyroch dcér výrobcu nábytku. Ako mladá žena sa čoskoro začala venovať modelingu. V štyridsiatych rokoch minulého storočia vyhrala súťaž Miss Roma (Miss Rím) a v roku 1947 skončila tretia na Miss Italia. Na vrchole svojej kariéry bola vnímaná ako sexuálny symbol európskeho filmu.

image

Komédia Všetko, všade a naraz získala najviac cien kritikov Severnej Ameriky

Vydala sa za slovinského lekára Milka Skofiča. Ich manželstvo trvalo od 15. januára 1949 do 25. júna 1971. Zo vzťahu sa narodil syn Milko Skofič mladší.

Celkovo vystúpila vo viac ako sedemdesiatich filmoch a ďalších televíznych produkciách. Spolupracovala s významnými talianskymi povojnovými režisérmi ako Alberto Lattuada, Vittorio De Sica, Mario Monicelli, Pietro Germi či Mario Soldati, a to v období, ktoré je dodnes považované za zlatú éru talianskeho filmu. Koncom šesťdesiatych rokov, kedy začala upadať nielen popularita talianskej filmovej produkcie, sa Lollobrigida začala viac sústrediť na svoje ďalšie záľuby, a to najmä maľovacie, sochárstvo či fotografovanie.

Ako fotografka mala takmer neobmedzený prístup k najrôznejším osobnostiam. Objektom jej fotografií sa stali napríklad brazílska futbalová hviezda Pelé, americký prezident Ronald Reagan, americký herec Paul Newman, maliar Salvador Dalí či Fidel Castro.

Gina Lollobrigida využila svoj štatút celebrity na dobročinné účely, keď sa v roku 1999 stala čestnou veľvyslankyňou Organizácie Spojených národov pre výživu a pôdohospodárstvo FAO. V roku 2013 vydražila svoju zbierku šperkov za 4,7 milióna švajčiarskych frankov, ktoré venovala na výskum kmeňových buniek a financovanie výstavby medzinárodnej nemocnice zameranej na ich výskum.

Za účasti stoviek obdivovateľov osadila Gina Lollobrigida dňa 27. júna 1996 počas významného slovenského filmového festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach svoju pamätnú tabuľku na Most slávy.

Legenda svetovej kinematografie ako 95-ročná kandidovala v predčasných voľbách na jeseň 2022 do talianskeho Senátu za novovzniknutú euroskeptickú politickú alianciu Zvrchované a ľudové Taliansko (Italia sovrana e popolare – ISP).

Talianska tlač pripomenula, že Lollobrigida bola vlani v septembri hospitalizovaná, pretože si pri páde doma zlomila nohu. Okrem zdravotných problémov musela herečka v posledných rokoch svojho života riešiť aj právne spory. Jej syn Andrea Milko Skofic žiadal talianske súdy, aby stanovili matke opatrovníka, čo Lollobrigida sústavne odmietala. Podľa syna nebola herečka schopná spravovať svoj majetok.

Lollobrigida sa naposledy objavila na verejnosti 21. novembra, keď sa v televíznej talk-show Domenica in na stanici Rai 1 rozplakala nad svojou rodinnou situáciou.

image

Vatikán znovuotvára prípad zmiznutia Emanuely Orlandiovej z roku 1983. Môžu za to aj zistenia v minisérii od Netflixu

"Mám právo žiť a zomrieť v pokoji," povedala herecká legenda v súvislosti so súdnym sporom, ktorý proti nej viedol jej syn Milco Skofic a vnuk Dimitri po tom, čo svojmu mladému opatrovateľovi Andreovi Piazzollovi zanechala veľké množstvo peňazí.

Moderátorka Mara Venierová sa ju snažila utešiť, avšak niekdajšia držiteľka titulu najkrajšej ženy sveta – o ktorý svojho času súperila so svojou krajankou Sophiou Lorenovou – odvetila, že tieto rodinné prieky ju ponížili a nemyslí si, že sa cez to niekedy prenesie.

Najvyšší kasačný súd niekoľko týždňov predtým rozhodol, že Lollobrigida potrebuje poručníka, aby zabránil cudzím osobám v parazitovaní na jej majetku. Súd ju síce neuznal za duševne chorú, avšak podľa znalcov sa u nej "znižovala schopnosť správne posudzovať realitu", a tak by sa mohla stať obeťou podvodníkov.

Herečka ešte vlani v septembri neúspešne kandidovala vo voľbách do talianskeho Senátu za stranu Suverénne a ľudové Taliansko. Jej prasynovec Francesco Lollobrigida je vo vláde premiérky Giorgie Meloniovej ministrom poľnohospodárstva, potravinovej zvrchovanosti a lesného hospodárstva za stranu Bratia Talianska.

 

01 - Modified: 2023-09-30 14:46:27 - Feat.: - Title: Taliansko do troch rokov predá majetok za 21 miliárd eur, chce držať pod kontrolou dlh 02 - Modified: 2023-09-29 10:26:48 - Feat.: - Title: Henrieta Mičkovicová otvorene o stárnutí v hereckom svete: Menej práce kvôli vráskam? 03 - Modified: 2023-09-29 10:20:24 - Feat.: - Title: Vincent Navrátil o svojej mame Veronike Žilkovej: VEK je jej záhada, nie je taká stará 04 - Modified: 2023-09-28 21:26:41 - Feat.: - Title: Tajani sa v Berlíne stretol s Baerbockovou, hovorili o spore ohľadom migrantov 05 - Modified: 2023-09-28 18:44:39 - Feat.: - Title: Talianska vláda sa dohodla s výrobcami na znížení cien základných tovarov
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
30. september 2023 20:32