StoryEditor

Skutočný príbeh: Je krásna, úspešná, nič jej nechýba, len si občas vypije... A zrazu je na dne

02.07.2024, 10:04
Autor:
ipip

Oficiálna upútavka predstavuje Zápisník alkoholičky, film podľa skutočných udalostí, ktorý mieri do kín.

Na začiatku júla vstúpi do kín Zápisník alkoholičky. Nová snímka Dana Svátka otvára tému, o ktorej sa v našej spoločnosti vie a predsa sa mlčí – pitie alkoholu z pohľadu ženskej závislosti. Režisér pritom vychádzal z reálnych zážitkov. Tie na svojom blogu Zápisník alkoholičky zdieľala Michaela Duffková, ktorá za svoju autentickú spoveď získala cenu Magnesia Litera. Strhujúci herecký výkon v hlavnej úlohe predvedie držiteľka Českého leva Tereza Ramba.

Trailer si pozrite vo videu: 

Tak ľahko...

Aké ľahké je podľahnúť závislosti, aké ťažké si ju pripustiť, a ešte ťažšie sa z nej dostať. Zápisník alkoholičky ponúka otvorenú a úprimnú filmovú spoveď abstinujúcej alkoholičky a pohľad na alkoholizmus žien. „Musím povedať, že som veľmi rozmýšľala, či úlohu vziať, hlavne kvôli deťom. Keď som dostala scenár s tým, že by som to rozhodne mala hrať, úplne som sa vydesila. Necítila som sa ešte pripravená na taký ponor. Dá sa povedať, že som si od prvého pôrodu vyberala pozitívnejšie témy,“ opisuje Tereza Ramba svoje zoznámenie sa s rolou.

Zápisník alkoholičky

  • Dĺžka: 90 minút
  • Žáner: dráma
  • Premiéra: 4. júla 2024
  • Réžia: Dan Svátek
  • Scenár: Marta Fenclová
  • Producent: Dan Svátek
  • Hrajú: Tereza Ramba, Miloslav König, Martin Finger, Miroslav Hanuš, Jan Plouhar, Oskar Hes, Simonetta Hladká, Barbara Lukešová, Josef Formánek a ďalší.

„Ale nakoniec som po veľkej rodinnej porade a po starostlivom uvážení zistila, že ma to láka. Teraz spätne som za rozhodnutie vziať tento projekt neskutočne vďačná. Je to masaker, ale občerstvilo ma to, otvorilo to vo mne množstvo tém.“

Mladá, krásna a úspešná žena sa vydá, stane sa mamičkou a plánuje si budúcnosť. Vlastne jej nič nechýba, občas si dá jeden pohárik, niekedy aj dva. A potom už naozaj posledný. A potom sa zrazu ocitá úplne na dne.

Aké ťažké je priznať si problém s pitím? Prečo nie je prekážkou závislosti ani malé dieťa? Kde vziať silu sa liečiť a čo nasleduje potom? Hlavná hrdinka sa rozhodla nevzdať, nastúpiť liečbu a bojovať so svojím démonom aj o svoju rodinu.

image

Zápisník alkoholičky FOTO: Bontonfilm/nicola Šnajdrová

FOTO: Bontonfilm/nicola Šnajdrová

Celospoločenský problém

Podobný príbeh zažíva dnes prekvapivo mnoho žien, väčšinou v tajnosti. Autorka blogu a knižnej predlohy Michaela Duffková našla odvahu o svojej závislosti verejne hovoriť. „Pre mňa je ten film ešte niečím iným ako pre diváka. Keď ho vidím, vracia ma to do všetkých tých udalostí. Je to ťažké, ale vo chvíli, keď ma to ako človeka, o ktorom to je, do tých situácií vracia, je to ukazovateľom toho, ako veľmi je film dobre urobený a autentický. Terka podala taký uveriteľný výkon, že aj moja rodina ma v nej videla,“ hovorí k filmu Michaela Duffková. 

Rozhovor s ňou si pozrite vo videu: 

„Terezu som, vzhľadom na to, aká bola v úlohe presvedčivá, každý deň na pľaci podozrieval, že si niekde tajne dopĺňa hladinu alkoholu v krvi,“ uvádza so smiechom režisér Dan Svátek a už bez preháňania dodáva: „Nie, vážne, z Terky ako herečky som nadšený. Talent je jedna vec, ale prístup je nemenej dôležitý. Keď už sa pre tú rolu rozhodla, vedela, že do toho dá všetko. Nielen mentálne, ale aj čo sa týka organizácie svojho života počas nakrúcania i následkov po jeho skončení – či už fyzických alebo psychických. V určitom momente Tereza zistila, že pre tú rolu treba obetovať maximum. A to sa režisérom nestáva každý deň, to mi verte.“

Upútavka ukazuje, že v istej chvíli musela Tereza Ramba obetovať svoje vlasy, aby spolu so svojou postavou prešla dramatickou premenou. „Vôbec sa mi nechcelo, ale cítila som, že je to potrebné. Dan je úžasný režisér. Netlačí na vás, ale v podstate vždy dostane, čo chce. Ja som bola šťastná, že mi vlasy konečne dorástli, ale zároveň je pre mňa práca dôležitejšia ako paráda, to je asi jasné,“ neľutuje Tereza Ramba, ktorú uvidíte v Zápisníku alkoholičky v kinách od 4. júla 2024.

01 - Modified: 2024-06-28 08:18:29 - Feat.: 0 - Title: Hradby samoty: Festival v znamení (ne)šťastnej trinástky stiera hranice medzi účastníkmi a divákmi 02 - Modified: 2024-04-30 11:56:27 - Feat.: 1 - Title: SNG má za sebou úspešný rok, privítala vyše 200-tisíc návštevníkov. Mnohí boli zo zahraničia, vraví riaditeľka 03 - Modified: 2024-06-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nezrelý, netrpezlivý, chvastavý a plnokrvný „brat“ Myšiaka Mickyho: Káčer Donald slávi 90 rokov
01 - Modified: 2024-07-19 22:00:00 - Feat.: - Title: Urastené Mitsubishi chystá svoj debut. Príde do Európy, pohon však bude kompromisom 02 - Modified: 2024-07-19 13:40:22 - Feat.: - Title: Deadpool a Wolverine sa rútia do kín. Objaví sa aj Taylor Swift a prečo Ryan Reynolds nedostal za prvý film zaplatené? 03 - Modified: 2024-07-18 10:00:00 - Feat.: - Title: Zásadné zmeny v ponuke Audi. Model A4 po 28 rokoch končí, nahrádza ho novinka A5 04 - Modified: 2024-07-18 07:51:28 - Feat.: - Title: Do kín prichádza nový slovenský film VTÁČNIK. Pomôcť mestskej biodiverzite môžeš aj ty 05 - Modified: 2024-07-17 12:40:02 - Feat.: - Title: Sziget 2024: Festival privíta mená ako Liam Gallagher, Martin Garrix, Sam Smith, Skrillex či Tom Odell
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
21. júl 2024 14:35